Azərbaycan KİV təmsilçiləri Şimali Kipr Türk Cumhuriyyətinin istiqlal bayramından qayıtdı
Azərbaycan media təmsilçiləri 10-16 noyabr 2010-cu il tarixlərində Şimali Kipr Türk Cemhuriyyətində (ŞKTC) səfərdə olub. Bu səfər Azərbaycan Mətbuat Şurasının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi ...
“Yaradıcılığın fenomenologiyası ” adlı kitab nəşr olunub
Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, millət vəkili, professor Səməd Seyidovun “Yaradıcılığın fenomenologiyası (tarix, təzadlar, şəxsiyyət)” kitabı Rusiyada yenidən nəşr olunub. Bu barədə ADU-nun mətbuat xidmətindən məlumat verilib. Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir ...
“Dalğa ” kitabsevənlərin ixtiyarında
Bu yaxınlarda “Qanun” nəşriyyatında Svetlana Quliyevanın Dalğa” adlı romanı çapdan çıxıb. Kitab keçən il Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında terror aktı zamanı həlak olmuş insanlara ithaf olunub. “Dalğa” psixoloji romandır, burada ...
Rusdilli ədəbiyyat sahəsində ən yaxşı əsərlərin mükafatlandırma mərasimi olub
Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzində “Azərbaycanda rusdilli ədəbiyyat: vəziyyət və problemlər” mövzusunda keçirilən dəyirmi masa çərçivəsində “Qranat” mükafatının təqdimetmə mərasimini baş tutub. Rus dilli ədəbiyyat sahəsində “Proza” (laureat Aytən Aqşin) ...
“Ulduz ” jurnalının yeni sayı
“Ulduz” jurnalının yeni sayı oxuculara təqdim olunub. Jurnalın bu sayının poeziya guşəsində Gəray Göyyurdun, Əli Şirin Şükürlünün, Əlizadə Nurinin, Nuranə Nurun, Əsəbəli Osmanlının, Afaq Vəliyevanın, Günay Türkəmin, Rizvan Nəsiboğlunun, Sevinc ...
Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının birinci cildi işıq üzü görüb
Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının A hərfinə aid birinci cildi 25 min nüsxə tirajla çap olunub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən Ensiklopediyanın birinci cildi kitabxanalara, idarə və müəssisələrə pulsuz paylanacaq. Kitabın ...
Xalq yazıçısı Əkrəm Əylisli ilə görüş
Bakı Dövlət Universiteti filologiya fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Metafora” ədəbiyyat dərnəyi növbəti toplantısını keçirib. Dərnəyin budəfəki qonağı xalq yazıçısı Əkrəm Əylisli olub. Universitetin “Səməd Vurğun Poeziya” zalında keçirilən görüşdə tələbələrlə ...
Çingiz Abdullayevin imza günü olacaq
Noyabrın 20-də “Əli və Nino” yeni layihə həyata keçirəcək. Layihə çərçivəsində oxucular detektiv əsərlər müəllifi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Çingiz Abdullayevlə görüşə biləcəklər. Yüz oxucunun iştirakı ilə keçirilməsi nəzərdə tutulan ...
Bakıda mərhum jurnalistə cümə axşamı veriləcək
Noyabrın 18-də Bakıda mərhum jurnalist, “Milli Yol” qəzetinin və Poliqon İnformasiya Agentliyinin təsisçisi və baş redaktoru Şahin Ağabəyli üçün cümə axşamı mərasimi veriləcək. Mərasim Köhnə Günəşli qəsəbəsində mərhumun qardaşının evində ...
Mühacirətdə olan jurnalist Şahnaz Mətləbqızı: ”…birdəfəlik Azərbaycana qayıtmaq istəyirik”
Modern.az saytı Azərbaycan mətbuatında tanınmış imza sahibləri olan və uzun müddətdir KİV-də imzası göranməyən jurnalistlər barədə məlumatları oxuculara çatdırmaqda davam edir. Bu dəfə müsahibimiz imzası “Yeni Müsavat”ın oxucularına yaxşı tanış ...

Встреча с Акрамом Айлисли
Состоялось очередное заседание литературного кружка «Метафора», действующего при факультете филологии Бакинского государственного университета. В этот раз гостем кружка стал народный писатель Акрам Айлисли. Встреча прошла в зале «Поэзия Самеда Вургуна» ...
Встреча с Чингизом Абдуллаевым
20 ноября «Али и Нино» реализует очередное мероприятие. В этот раз состоится встреча читателей с автором знаменитых детективов, секретарем Союза Писателей Азербайджана Чингизом Абдуллаевым. В рамках встречи, на которой запланировано ...
Издана книга «Феноменология творчества (история, парадоксы, личность)»
Книга ректора Азербайджанского университета языков, профессора Самеда Сеидова «Феноменология творчества (история, парадоксы, личность)» переиздана в России. Об этом сообщили из Университета. Книга, рецензентами которой являются член-корреспондент Российской Академии наук, доктор ...
Представлена книга «Далга»
Недавно в издательстве «Ганун» вышла в свет книга Светланы Гулиевой «Далга» (Волна). Роман посвящен людям, погибшим в прошлом году во время террористического акта в Азербайджанской государственной нефтяной академии. Это психологическое ...
Состоялось вручение премии «Гранат» за лучшее литературное произведение на русском языке
В Российском Информационно-культурном центре в рамках «круглого стола» на тему «Русскоязычная литература Азербайджана: состояние и проблемы» состоялось вручение литературной премии «Гранат» за лучшее литературное произведение на русском языке в номинациях ...
Вышел в свет первый том Азербайджанской национальной энциклопедии
Тиражом 25 тысяч экземпляров вышел в свет первый том Азербайджанской национальной энциклопедии, в который вошло более 4 тысяч терминов и комментариев на букву «А». Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева, первый ...
Изданы 4 книги серии «Библиотека мировой литературы»
Вышли в свет еще 4 книги серии «Библиотека мировой литературы» — «Антология античной литературы», «Избранные произведения» Ф. Кафки, «Избранные произведения» А. Платонова и «Избранные произведения» С. Моэма. Таким образом, до ...
В Баку состоялась презентация журнала «Teatrаl»
Вышел из печати и презентован широкой общественности новый журнал «Teatrаl», учрежденный Центром пропаганды национальной культуры. Как рассказали на церемонии презентации председатель Центра, драматург Ариф Мадатов и главный редактор – критик ...
Аргентинский внешнеполитический журнал издал спецвыпуск об Азербайджане
Аргентинский внешнеполитический журнал La Revista Diplomatica PLACET при активном содействии посольства Азербайджана издал специальный выпуск, посвященный Азербайджану. Как сообщили Vesti.Az в пресс-службе МИД Азербайджана, выпуску предпослан общий заголовок AZERBAIYÁN – ...
Google и Facebook могут начать сотрудничество с ФБР США
Глава ФБР США Роберт Мюллер предложил расширить возможности слежки за пользователями популярных социальных сетей, пишет издание The Register . По данным издания, Мюллер выступил с подобным предложением на встрече с ...