Məhsəti Gəncəvinin həyat və yaradıcılığının tədqiqatı ilə bağlı kitab işıq üzü görüb
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru professor Rafael Hüseynovun “Ay xanım – Məhsəti Gəncəvi” adlı kitabı çapdan çıxıb. Bu kitab R.Hüseynovun uzun illər apardığı araşdırmaların məhsuludur. O, araşdırmalara hələ sovet dövründə ...
Türkdilli Ölkələrin Media Birliyi yaradılacaq
“Türkdilli Ölkələrin Media Forumunda Türkdilli Ölkələrin Media Birliyinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib. Bu məqsədlə formalaşdırılan xüsusi işçi qrup yaxın vaxtlarda yenidən Türkiyədə toplaşacaq və yeni qurumun yaradılması ilə bağlı ...
Türkdilli ölkələrin vahid mətbuat siyasəti mümkündürmü?
Məlum olduğu kimi, dekabrın 21-dən Ankarada “Türk dilində danışan ölkələrin media forumu” işinə başlayıb. Məlumat üçün qeyd edək ki, tədbir Türkiyə Nazirlər Kabinetinin Media və İnformasiya Baş İdarəsinin və Türkiyə ...
“Salam news”a təşəkkür, “Tarixi şəxsiyyətlər”ə xəbərdarlıq
Azərbaycan Mətbuat Şurası Şikayətlər üzrə Komissiyasının iclası keçirilib. MŞ sədrinin müavini Müşfiq Ələsgərlinin başçılıq etdiyi komissiya üç qəzet və bir jurnalla bağlı müraciətləri araşdıraraq müvafiq rəylər çıxarıb. “Salam news”a təşəkkür, ...
İlham Əliyev niyə “Jurnalistlərin dostu” seçildi?
Dünənə qədər siyasi qüvvələrin mərhəmətindən asılıb qalmış jurnalistlər prezidentin simasında dövləti özünə dəstək kimi gördü Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Jurnalistlərin dostu” mükafatına layiq görülməsi əslində bir sıra məqamları ilə yadda ...
SAMF Avropa Parlamenti məruzəçisinin erməni separatçılarına dəstəyini pisləyir
Avropa Parlamentinin Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə məruzəçisi Tomaş Poreba bir neçə gün əvvəl rəsmi Bakının razılığı olmadan Azərbaycanın işğal altında olan Dağlıq Qarabağ bölgəsinə səfər edib. Beynəlxalq öhdəliklərə birmənalı şəkildə ...
İtaliya qəzeti Azərbaycanın birinci xanımından üzr istədi
Milli.Az xəbər portalı bildirir ki, dekabrın 22-də İtaliyanın “İl Foglio” qəzeti “Bakıya böyük üzrxahlıq” adlı redaksiya məqaləsini dərc edərək Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban xanım Əliyevadan üzr istəyiblər. İtaliya qəzetinin məqaləsində ...
“Avropa lirik janrları və Azərbaycan ədəbiyyatı “
Naxçıvan Dövlət Universitetinin prorektoru, Əməkdar Elm Xadimi Hüseyn Həşimlinin “Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunmuş “Avropa lirik janrları və Azərbaycan ədəbiyyatı” monoqrafiyası filologiyamızdakı mövcud boşluğun aradan qaldırılmasına uğurla xidmət göstərir. ...
İlham Əliyev «Jurnalistlərin dostu» seçildi
2010-cu il dekabrın 1-dən 20-ə kimi «RUH» Azərbaycan Jurnalistləri Müdafiə Komitəsi 2010-cu ildə «Jurnalistlərin dostu» mükafatı qalibinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələri və jurnalist təşkilatları arasında sorğu keçirib. «RUH» ...
Tanınmış jurnalist Rauf Mirqədirov Azərbaycandan köçüb
Azərbaycan mətbuatının tanınmış simalarından biri, “Ayna-Zerkalo” qəzetinin siyasi şərhçisi Rauf Mirqədirov daimi yaşamaq üçün Türkiyəyə köçüb. Bu barədə jurnalistin özü Ankarada Modern.az saytının əməkdaşına bildirib. R.Mirqədirov qeyd edib ki, hazırda ...

В Китае запретили СМИ использовать английский язык
Власти Китая запретили СМИ, издательствам и владельцам сайтов использовать иностранные слова, в частности английскиеПо мнению китайских чиновников, использование иностранных слов в языке негативно отражается на чистоте китайского языка.Китайские чиновники рекомендовали ...
Будет отмечено 80-летие народного писателя Сабира Ахмедли
22 декабря в 12.00 при организации Министерства культуры и туризма в конференц-зале Национальной библиотеке имени М.Ф. Ахундзаде состоится юбилейное мероприятие по случаю 80-летия со дня рождения народного писателя Сабира Ахмедли. ...
В Анкаре будет создана единая медиа-структура тюркских государств
С 21 по 23 декабря в Анкаре пройдет конференция с участием представителей средств массовой информации тюркских государств. Конференция организована Кабинетом министров Турецкого государства. Об этом Vesti.Az сообщил председатель Лиги демократических ...
Скончался известный азербайджанский фоторепортер
19 декабря от сердечного приступа скончался известный азербайджанский фоторепортер Эльхан Керимов. Как сообщает АПА, похороны состоятся сегодня. Эльхан Азиз оглу Керимов родился 28 декабря 1948 года в селе Бюльбюля. В ...
Книга «Гейдар Алиев» из серии «Жизнь видных деятелей» на узбекском языке
При поддержке посольства Азербайджана в Узбекистане в издательстве «Узбекистан» Ташкента на узбекском языке вышла в свет книга депутата Гусейнбалы Мираламова из цикла «Жизнь видных деятелей». 11 декабря в столице Узбекистана ...
Канал Discovery снимет передачу об уникальных архитектурных проектах Баку
В Азербайджан в рамках проекта «Build It Bigger/Extreme Engineering» по подготовке передач цикла об архитектурных шедеврах мира, самых смелых инженерных проектов современности прибыла команда канала Discovery Science. На протяжении двух ...
«Учителя армянского языка для турецких вузов могут быть приглашены как из Армении, так и из Нахчывана»
В университете г. Игдыр (Турция) на вновь созданном литературном факультете, который начнет прием студентов в будущем году, планируется открыть отделение иностранных языков, в составе которого будут применяться программы персидского, русского, ...
Азербайджанский фантаст презентовал книгу
Азербайджанский писатель-фантаст Александр Хакимов, недавно отметил свое 50-тилетие. Как передает Vesti. Az, к этой знаменательной дате он приурочил выпуск своей новой книги «Жить без обезьяны». Впервые писатель выступил в несколько ...
Издан каталог сайтов Азербайджана
Вышла в свет книга президента Азербайджанского интернет-форума Османа Гюндуза «Интернет. Интернет-ресурсы Азербайджана. Национальный каталог сайтов-2010». Как передает Vesti.Az со ссылкой на АзерТадж, книга имеет целью помочь азербайджаноязычным пользователям интернета. В ...
Произведение «Актриса» издано в Узбекистане
Государственное издательство Узбекистана «Шерг» выпустило в свет большим тиражом психологический детектив Ильгара Фахми «Актриса». Наряду с романом в книгу включены интервью автора, которые он дал узбекским журналистам. Произведение на узбекский ...