Bu gün Azərbaycanın dövlət bayrağının qəbul olunmasının 91-ci ildönümüdür
Bu gün Azərbaycanın dövlət bayrağının qəbul olunmasının 91-ci ildönümüdür. APA-nın məlumatına görə, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı haqqında ilk hökumət qərarı 1918-ci il iyunun 24-də verilib. Həmin qərara əsasən, Azərbaycan bayrağı ...
“Şərq filologiyası məsələləri ” toplusunun 4-cü buraxılışı işıq üzü görüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Şərqşünaslıq İnstitutunun “Şərq filologiyası məsələləri” toplusunun 4-cü buraxılışı çapdan çıxıb. AMEA-dan verilən məlumata görə, topluda ərəb, fars və türk filologiyasının aktual məsələlərinə dair məqalələr öz ...
“Darıxan adamlar ” kitabının təqdimat olub
Dövlət Dillər Universitetində tənqidçi-ədəbiyyatşünas Məsud Əlioğlunun «Darıxan adamlar» kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Azərbaycan ədəbiyyatının tərəqqisi və inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsində böyük əməyi olmuş Məsud Əlioğlunun bu toplusunu görkəmli yazıçı və şairlərin ...
“Kamillik zirvəsi ” adlı kitab
“Azərnəşr”də dünya şöhrətli alim, “Varlıq” jurnalının redaktoru, şair, cərrah Cavad Heyətin “Kamillik zirvəsi” kitabı nəşr olunub. Kitab məqalələr, şeirlər toplusudur. Nəşrə vaxtilə “Varlıq” jurnalında və digər mətbu orqanlarda doktor Cavad ...
Şair Oqtay Rzanın yubileyi qeyd ediləcək
Noyabrın 11-də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Natəvan klubunda tanınmış şair Oqtay Rzanın anadan olmasının 75 illik yubileyi qeyd ediləcək. Şairin sənət dostlarının, ədəbi ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə keçiriləcək tədbirdə yubilyarın həyat ...
Anarın Nazim Hikmətə həsr olunan kitabı
Türkiyənin “Bənqu” nəşriyyatı Anarın “Kerem kimi” (Nazim Hikmətin həyatı və sənəti haqqında düşüncələr) kitabını çap edib. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, 1000 tirajla nəşr olunan 340 ...
C. Cabbarlıya həsr olunan tədbir olacaq
Noyabrın 10-da, Nizami rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemində Bakı şəhər Mədəniyyət və Turizm İdarəsinin dəstəyi ilə görkəmli dramaturq Cəfər Cabbarlının 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir reallaşacaq.Tədbirdə tanınmış incəsənət və mədəniyyət ...
Tovuzda “Peşəkar zabit, alicənab insan” adlı kitabın təqdimatı olub
Mərasimdə millət vəkili Qənirə Paşayeva da iştirak edib Noyabrın 8-də Tovuzda “Peşəkar zabit, alicənab insan” adlı kitabın təqdimatı keçirilib. Kitab mərhum polkovnik Eldar Qasımovun həyatından bəhs edir. Lent.az-ın Gəncəbasar müxbirinin ...
Mətbuatımız Bakı üçün…
Azərbaycan mətbuatı texniki və yaradıcılıq baxımından asta-asta yeniləşməyə doğru gedir. Sözsüz ki, bu sırada avanqard, maddi imkanları yaxşı olan media qurumlarıdır. Müasir texniki avadanlıqlar alınır, virtual aləmə daha sürətli çıxış ...

91 years have passed since the adoption of the state flag of Azerbaijan, APA reports. The first decision of the government on the State Flag of Azerbaijan Republic was passed ...
4th issue of “Questions of the Oriental Philology” collection appeared
The 4th issue of a collection “Questions of the Oriental Philology” of the Institute of Oriental Studies at Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) was published. According to ANAS, articles ...
“Missing persons” book presented
Presentation ceremony of a book “Missing people” by critic-literary man Masud Alioglu was held in Azerbaijan University of Languages. This collection by Masud Alioglu can be called an excursus to ...
“A Peak of Perfection” book appeared
A book entitled “A Peak of Perfection” by the world-famed scientist, editor of magazine “Varlig”, poet, surgeon Javad Heyet was published in “Azerneshr”.The book is a collection of articles and ...
Poet Ogtay Rza’s jubilee to be marked
Famous poet Ogtay Rza’s 75th jubilee will be marked on November 11 in “Natavan” club at Azerbaijan Writers Union.His friends, literary public representatives will attend the event. It will be ...
A book by Anar devoted to Nazim Hikmat
A book “Like Kerem” (Thoughts about Nazim Hikmat’s life and creativity) by Anar was printed in Turkish “Bengu” publishing house. According to the press service of Azerbaijan Writers Union, the ...
Event devoted to Jafar Jabbarli to be held
An event devoted to the 110th anniversary of Jafar Jabbarli supported by Baku City Cultura and Tourism Department will be held in Centralized Library of Nizami region on November 10. ...
Presentation of a book on the life and work of MNS Colonel Eldar Gasimov was held in Tovuz
Today at the museum named after Heydar Aliyev in the city of Tovuz was held an event in honor of the 70-year anniversary of Colonel of the Ministry of National ...