Bu gün Azərbaycanın dövlət bayrağının qəbul olunmasının 91-ci ildönümüdür
Bu gün Azərbaycanın dövlət bayrağının qəbul olunmasının 91-ci ildönümüdür. APA-nın məlumatına görə, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı haqqında ilk hökumət qərarı 1918-ci il iyunun 24-də verilib. Həmin qərara əsasən, Azərbaycan bayrağı ...
“Şərq filologiyası məsələləri ” toplusunun 4-cü buraxılışı işıq üzü görüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Şərqşünaslıq İnstitutunun “Şərq filologiyası məsələləri” toplusunun 4-cü buraxılışı çapdan çıxıb. AMEA-dan verilən məlumata görə, topluda ərəb, fars və türk filologiyasının aktual məsələlərinə dair məqalələr öz ...
“Darıxan adamlar ” kitabının təqdimat olub
Dövlət Dillər Universitetində tənqidçi-ədəbiyyatşünas Məsud Əlioğlunun «Darıxan adamlar» kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Azərbaycan ədəbiyyatının tərəqqisi və inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsində böyük əməyi olmuş Məsud Əlioğlunun bu toplusunu görkəmli yazıçı və şairlərin ...
“Kamillik zirvəsi ” adlı kitab
“Azərnəşr”də dünya şöhrətli alim, “Varlıq” jurnalının redaktoru, şair, cərrah Cavad Heyətin “Kamillik zirvəsi” kitabı nəşr olunub. Kitab məqalələr, şeirlər toplusudur. Nəşrə vaxtilə “Varlıq” jurnalında və digər mətbu orqanlarda doktor Cavad ...
Şair Oqtay Rzanın yubileyi qeyd ediləcək
Noyabrın 11-də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Natəvan klubunda tanınmış şair Oqtay Rzanın anadan olmasının 75 illik yubileyi qeyd ediləcək. Şairin sənət dostlarının, ədəbi ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə keçiriləcək tədbirdə yubilyarın həyat ...
Anarın Nazim Hikmətə həsr olunan kitabı
Türkiyənin “Bənqu” nəşriyyatı Anarın “Kerem kimi” (Nazim Hikmətin həyatı və sənəti haqqında düşüncələr) kitabını çap edib. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, 1000 tirajla nəşr olunan 340 ...
C. Cabbarlıya həsr olunan tədbir olacaq
Noyabrın 10-da, Nizami rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemində Bakı şəhər Mədəniyyət və Turizm İdarəsinin dəstəyi ilə görkəmli dramaturq Cəfər Cabbarlının 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir reallaşacaq.Tədbirdə tanınmış incəsənət və mədəniyyət ...
Tovuzda “Peşəkar zabit, alicənab insan” adlı kitabın təqdimatı olub
Mərasimdə millət vəkili Qənirə Paşayeva da iştirak edib Noyabrın 8-də Tovuzda “Peşəkar zabit, alicənab insan” adlı kitabın təqdimatı keçirilib. Kitab mərhum polkovnik Eldar Qasımovun həyatından bəhs edir. Lent.az-ın Gəncəbasar müxbirinin ...
Mətbuatımız Bakı üçün…
Azərbaycan mətbuatı texniki və yaradıcılıq baxımından asta-asta yeniləşməyə doğru gedir. Sözsüz ki, bu sırada avanqard, maddi imkanları yaxşı olan media qurumlarıdır. Müasir texniki avadanlıqlar alınır, virtual aləmə daha sürətli çıxış ...

Сегодня отмечается 91-я годовщина принятия государственного флага Азербайджана
Сегодня исполняется 91 год со дня принятия государственного флага Азербайджана. Как передает АПА, первое решение правительства о Государственном флаге Азербайджанской Республики было принято 24 июня 1918 года. На основе этого ...
Вышел в свет 4 сборник «Вопросы по филологии Востока»
Вышел в свет 4 сборник «Вопросы по филологии Востока» Института Востоковедения Академии наук Азербайджана. По сообщению Академии, нашли место статьи по арабской, французской и тюркской филологии. Наряду с различными примерами ...
Состоялась презентация книги «Дарыхан адамлар»
В Государственном университете языков состоялась презентация книги критика, литературоведа Масуда Алиоглу. Книгу под названием «Дарыхан адамлар» («Скучающие люди») можно назвать экскурсией по истории литературы. ...
Издана книга «Камиллик зирвеси»
В издательстве «Азернешр» вышла в свет книга известного ученого, редактора журнала «Варлыг», поэта, хирурга Джавада Хаяты. Книга под названием «Камиллик зирвеси» («Вершина совершенства») — это сборник статей и стихов. Несколько ...
Будет отмечен юбилей Октая Рзы
11 ноября в клубе «Натаван» Союза писателей Азербайджана будет отмечено 75-тилетие известного поэта Октая Рзы. На вечере примут участие коллеги поэта, деятели культуры, которые расскажут о его жизни и творчестве, ...
Книга Анара, посвященная Назиму Хикмету
Турецкое издательство «Бенгу» выпустило книгу Анара «Керем кими» (Раздумья о жизни и творчестве Назима Хикмета). По сообщению пресс-службы Союза писателей Азербайджана, книга, издана 1000 тиражом. 260 страниц книги заняло введение ...
Состоится мероприятие, посвященное Дж. Джаббарлы
При поддержке Управления Культуры и Туризма города Баку 10 ноября в Централизованной Библиотеке Низаминского района пройдет мероприятие, посвященное 110-летнему юбилею Джафара Джаббарлы. На мероприятии примут участие известные деятели культуры, искусства ...
Состоялась презентация книги о жизни и деятельности полковника МНБ Эльдара Гасымова
В воскресенье в музее имени Гейдара Алиева в городе Товуз состоялось мероприятие в честь 70-летнего юбилея полковника Министерства национальной безопасности (МНБ) Эльдара Гасым оглы Гасымова.Э.Гасымов непосредственно участвовал в раскрытии и ...