“Osmanlı Sənədlərində Qarabağ” kitabı işıq üzü görüb
Türkiyə Baş nazirliyinin Dövlət Arxivləri Mərkəzi İdarəsi 660 səhifəlik “Osmanlı Sənədlərində Qarabağ” adlı kitab nəşr etdirib. Nəşrdə Osmanlı arxivlərində aparılan araşdırmalar nəticəsində aşkar olunan sənədlər əsasında Gəncə Bəylərbəyiliyinin tərkibində idarə ...
Bakıda Füzulinin 515 illiyinə həsr olunmuş gecə keçirilib
Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzində böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 515 illiyinə həsr olunmuş gecə keçirilib. “Rossotrudniçestvo” nümayəndəliyinin rəhbəri, Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birinci katibi Ənvər Şeyxov Məhəmməd Füzulinin dünya mədəniyyəti ...
“Məmməd Əmin Rəsulzadə. Əsərlərinin və məktublarının toplusu” adlı kitab
Moskvanın “Flinta” nəşriyyatında tarix elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının Rusiya Tarixi İnstitutunun elmi əməkdaşı Salavat İshakovun kitabı işıq üzü görüb. “Məmməd Əmin Rəsulzadə. Əsərlərinin və məktublarının toplusu” adlanan kitab Azərbaycan ...
“Bayatılar” kitabı işıq üzü görüb
“Şur” nəşriyyatında “Xan qızı Natəvan” mükafatı laureatı şairə Münəvvər Tapdıqovanın “Bayatılar” kitabı nəşr edilib. Bu, müəllifin sayca üçüncü kitabıdır. Kitabda öz poetik aləmi olan, həssas, incə qəlbli şairənin təbiətə, insanlara, ...
“Bir könül sevindirdim” adlı tədbir
Noyabrın 18-də Cəfər Cabbarlı adına Gənclər Kitabxanasında “Qafqaz Media” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Bir könül sevindirdim” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Respublika Gözdən Əlil Uşaqlar üçün İnternat məktəbinin 11-ci sinif şagirdləri ...
Elçin Hüseynbəyli MDB yazıçılarının konfransına qatılacaq
Noyabrın 20-də Moskvada MDB yazıçılarının növbəti konfransı start götürəcək. “Drujba narodov” jurnalının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə keçiriləcək tədbirdə ölkəmizi “Ulduz” jurnalının baş redaktoru, yazıçı-dramaturq Elçin Hüseynbəyli təmsil edəcək. Yazıçının verdiyi ...
KATV1 qəzetinin keçirdiyi fotomüsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Azərbaycanın KATV1 kabel televiziyası ilə Bakının mərkəzində yerləşən “Bəh-Bəh-Club” restoranı arasında əməkdaşlıq barədə müqavilə imzalanıb. Dünən KATV1 kabel televiziyası mətbuat xidmətinin rəhbəri Hüseyn İsmayılbəyli məlumat verib. Müqaviləyə əsasən, “Bəh-Bəh-Club” restoranında ...
Dillər Universitetində görüş
Azərbaycan Dillər Universitetində (ADU) Milli Kitab Mükafatının təsisçiləri və münsiflər heyəti ilə tələbələrin görüşü keçirilib.ADU-nun mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, tədbirdə ADU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Dünyamin Yunusov, Xəzər ...
İstanbulda azərbaycanlı müəllifin yeni kitabının təqdimatı olacaq
Türk Dünyası Araşdırmaları Uluslar Arası Elmlər Akademiyası. Türkiyə Qazeteçiler Birliyinin dəstəyi ilə azərbaycanlı filosof, müasir ədəbi məktəbin görkəmli nümyəndələrindən olan Hacı Fərhad Mirzəminin İstanbulda “Kəlamlar” kitabının təqdimatı keçiriləcək. Müəllifin yeni ...
“Multimedia” Mərkəzi Azərbaycan dilində veb texnologiyalara aid kitab nəşr edəcək
“Multimedia” Mərkəzi yaxın bir ay ərzində veb texnologiyalara aid yeni kitab üzərində işi başa çatdıracaq. “APA-ECONOMICS”in məlumatına görə, kitabın hazırlanmasında fizika-riyaziyyat üzrə elmi işçilər, proqramçılar və terminlər üzrə mütəxəssislər iştirak ...

В Баку прошло мероприятие, посвященное Мухаммеду Физули
В Российском информационно-культурном центре состоялось мероприятие, посвященное 515-тилетию великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули. На мероприятии было рассказано о вкладе, сделанным Физули в мировую культуру. Под мугамную музыку, исполненную студентами Бакинской ...
Издана книга «Баятылар»
В издательстве «Шур» вышла в свет книга лауреата премии «Ханская дочь Натаван», поэтессы Мюнаввер Тапдыговой «Баятылар» («Мелодии»). Это третья по счету книга автора. В издании собраны произведения поэтессы, отражающие чувства ...
В Баку прошло мероприятие «Я обрадовал душу»
18 ноября в Молодежной библиотеке имени Джафара Джаббарлы при организации Общественного объединения «Qafqaz Media» состоялось мероприятие «Я обрадовал душу». На мероприятии состоялись презентации книг учеников 11 класса Республиканской школы-интерната для ...
Эльчин Гусейнбейли примет участие в конференции писателей стран СНГ
20 ноября в Москве стартует очередная конференция писателей стран СНГ, которая пройдет при поддержке журнала «Дружба народов». Нашу страну на данном мероприятии представит главный редактор журнала «Улдуз», писатель-драматург Эльчин Гусейнбейли. ...
Вышла в свет книга «Азербайджан. Между Западом и Востоком «
В посольстве Азербайджана в России состоялось торжественное мероприятие, посвященное Дню национального возрождения, в рамках которого была презентована книга известного российского журналиста, проживающего в США, Юрия Сигова. Книга под названием «Азербайджан. ...
Газета KATV1 наградила победителей фотоконкурса
Между азербайджанским кабельным телевиденьем KATV1 и рестораном «Bəh-Bəh-Club» был подписан договор о сотрудничестве. Об этом вчера сообщил руководитель пресс-службы KATV1 Гусейн Исмаилбеков. Согласно договору, в ресторане «Bəh-Bəh-Club» будут проводиться тематические ...
Встреча в Университете языков
В Азербайджанском государственном университете языков состоялась встреча организационного комитета и членов жюри проекта «Национальная книжная премия» со студентами. Ее провели учредитель премии Нигяр Кочарли, секретарь Союза писателей Азербайджана, редактор «525»-ой ...
В Турции состоится презентация новой книги азербайджанского автора
В Стамбуле состоится презентация книги известного представителя современной литературной школы, азербайджанского философа Гаджи Фархада Мирзамини. Издание под названием «Оздейшлер» («Афоризмы») выпущено большим тиражом в Анкаре. Книга была переведена на русский ...