“Osmanlı Sənədlərində Qarabağ” kitabı işıq üzü görüb
Türkiyə Baş nazirliyinin Dövlət Arxivləri Mərkəzi İdarəsi 660 səhifəlik “Osmanlı Sənədlərində Qarabağ” adlı kitab nəşr etdirib. Nəşrdə Osmanlı arxivlərində aparılan araşdırmalar nəticəsində aşkar olunan sənədlər əsasında Gəncə Bəylərbəyiliyinin tərkibində idarə ...
Bakıda Füzulinin 515 illiyinə həsr olunmuş gecə keçirilib
Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzində böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 515 illiyinə həsr olunmuş gecə keçirilib. “Rossotrudniçestvo” nümayəndəliyinin rəhbəri, Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birinci katibi Ənvər Şeyxov Məhəmməd Füzulinin dünya mədəniyyəti ...
“Məmməd Əmin Rəsulzadə. Əsərlərinin və məktublarının toplusu” adlı kitab
Moskvanın “Flinta” nəşriyyatında tarix elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının Rusiya Tarixi İnstitutunun elmi əməkdaşı Salavat İshakovun kitabı işıq üzü görüb. “Məmməd Əmin Rəsulzadə. Əsərlərinin və məktublarının toplusu” adlanan kitab Azərbaycan ...
“Bayatılar” kitabı işıq üzü görüb
“Şur” nəşriyyatında “Xan qızı Natəvan” mükafatı laureatı şairə Münəvvər Tapdıqovanın “Bayatılar” kitabı nəşr edilib. Bu, müəllifin sayca üçüncü kitabıdır. Kitabda öz poetik aləmi olan, həssas, incə qəlbli şairənin təbiətə, insanlara, ...
“Bir könül sevindirdim” adlı tədbir
Noyabrın 18-də Cəfər Cabbarlı adına Gənclər Kitabxanasında “Qafqaz Media” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Bir könül sevindirdim” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Respublika Gözdən Əlil Uşaqlar üçün İnternat məktəbinin 11-ci sinif şagirdləri ...
Elçin Hüseynbəyli MDB yazıçılarının konfransına qatılacaq
Noyabrın 20-də Moskvada MDB yazıçılarının növbəti konfransı start götürəcək. “Drujba narodov” jurnalının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə keçiriləcək tədbirdə ölkəmizi “Ulduz” jurnalının baş redaktoru, yazıçı-dramaturq Elçin Hüseynbəyli təmsil edəcək. Yazıçının verdiyi ...
KATV1 qəzetinin keçirdiyi fotomüsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Azərbaycanın KATV1 kabel televiziyası ilə Bakının mərkəzində yerləşən “Bəh-Bəh-Club” restoranı arasında əməkdaşlıq barədə müqavilə imzalanıb. Dünən KATV1 kabel televiziyası mətbuat xidmətinin rəhbəri Hüseyn İsmayılbəyli məlumat verib. Müqaviləyə əsasən, “Bəh-Bəh-Club” restoranında ...
Dillər Universitetində görüş
Azərbaycan Dillər Universitetində (ADU) Milli Kitab Mükafatının təsisçiləri və münsiflər heyəti ilə tələbələrin görüşü keçirilib.ADU-nun mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, tədbirdə ADU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Dünyamin Yunusov, Xəzər ...
İstanbulda azərbaycanlı müəllifin yeni kitabının təqdimatı olacaq
Türk Dünyası Araşdırmaları Uluslar Arası Elmlər Akademiyası. Türkiyə Qazeteçiler Birliyinin dəstəyi ilə azərbaycanlı filosof, müasir ədəbi məktəbin görkəmli nümyəndələrindən olan Hacı Fərhad Mirzəminin İstanbulda “Kəlamlar” kitabının təqdimatı keçiriləcək. Müəllifin yeni ...
“Multimedia” Mərkəzi Azərbaycan dilində veb texnologiyalara aid kitab nəşr edəcək
“Multimedia” Mərkəzi yaxın bir ay ərzində veb texnologiyalara aid yeni kitab üzərində işi başa çatdıracaq. “APA-ECONOMICS”in məlumatına görə, kitabın hazırlanmasında fizika-riyaziyyat üzrə elmi işçilər, proqramçılar və terminlər üzrə mütəxəssislər iştirak ...

“Karabakh in Ottoman documents”
A literary evening devoted to the 515th jubilee of great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli was held in Russian Cultural and Information Centre. During the event it was spoken about Fuzuli’s ...
“Mammad Amin Rasulzadeh. Collection of works and letters” book
The book by Salavat Ishakov, scientific worker of Russian Institute of History of Russia’s Academy of Sciences, has been published in Flinta printing house in Moscow. “Mammad Amin Rasulzadeh. Collection ...
“Bayatilar” book appears
A book “Bayatilar” by laureate of “Khan gyzy Natavan” award, poetess Munavvar Tapdigova was published in “Shur” publishing house. This is the 3rd book by the author.The book includes bayatis ...
“I rejoiced one’s heart” event takes place
An event entitled “I rejoiced one’s heart” was organized by “Qafqaz Media” Public Union on November 18 in Youth Library named after Jafar Jabbarly. The presentation of books by pupils ...
Elchin Huseybayli to attend CIS Writers Conference
Moscow will host the next conference of CIS writers on November 20. The initiator and organizer of the conference is “Drujba narodov” magazine. The editor-in-chief of magazine “Ulduz” (“The Star”), ...
“Azerbaijan. Between West and East” book published
An event on the National Revival Day was held in Azerbaijani embassy in Russia. The book “Azerbaijan. Between West and East” by Russian journalist living in the US Yuri Sigov ...
Winners of photo-competition held by KATV 1 newspaper awarded
KATV 1 cable television and “Bah-bah Club” restaurant which is located in the centre of Baku signed a cooperation agreement, spokesperson for KATV 1 cable television Huseyn Ismailbayli said yesterday. ...
Meeting in Azerbaijan University of Languages
Founders of National Book Award and jury met with students in Azerbaijan University of Languages on November 17.According to press service of the university, the meeting was attended by pro-rector ...
Azerbaijani author to present his new book in Istanbul
The presentation ceremony of a book “Kelamlar” (“Aphorisms”) by Azerbaijani philosopher, one of the prominent representatives of modern literary school Haji Farhad Mirza will be held in Istanbul with the ...