KİV-ə Dövlət Dəstəyi Fondu qalib layihələri açıqladı
Prezident yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondu media orqanları və jurnalist təşkilatlarının layihələrinin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı müsabiqənin nəticələri açıqlayıb. Modern.az xəbər verir ki, 28 layihə qalib seçilib. Müsabiqənin ...
MTN-in jurnalistlərə xəbərdarlıq etməsi qanunidirmi?
Son günlər bəzi jurnalistlər, o cümlədən aparıcı media quruluşlarının rəhbərləri Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinə çağırılaraq dindirilir və onlara 2005-ci ildə öldürülmüş jurnalist Elmar Hüseynovun istintaqı ilə bağlı sirlərin yayılmaması barədə xəbərdarlıq ...
“Müasir Azərbaycan poeziyasında qoşma “
“Elm” nəşriyyatında Kəmalə İsayevanın “Müasir Azərbaycan poeziyasında qoşma” kitabı işıq üzü görüb. Monoqrafiyanın əsas tədqiqat obyektini XX əsrin 60-cı illərindən sonrakı Azərbaycan poeziyasında qoşma janrına müraciət edən şairlərin yaradıcılığı təşkil ...
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında “Heydər Əliyev və Azərbaycanda milli siyasət ” kitabının təqdimatı
Azərbaycanın Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Hidayət Orucov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İslam Məsələləri, Vəqflər, Dəvət və İrşad Nazirliyinin dəvəti ilə martın 18-də bu ölkəyə rəsmi səfər edəcək. ...
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin yaradılmasının 70 illiyi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin yaradılmasının 70 illik yubileyinin qeyd olunması barədə sərəncam imzalayıb. Bu il respublikamızın mühüm elmi-mədəni ocaqlarından biri kimi tanınan ...
“Azərbaycan folkloru və kitab mədəniyyəti “
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru, fil.e.n. Aybəniz Əliyeva-Kəngərlinin “Azərbaycan folkloru və kitab mədəniyyəti” adlı kitabı işıq üzü görüb. Monoqrafiya Azərbaycan kitab mədəniyyətinin mühüm bir hissəsi olan folklor kitabının qaynaqları, təşəkkülü ...
Kitabxana Direktorlar Şurası seminarı
Martın 15-də M.Ş.Vazeh adına kütləvi kitabxanada Yasamal və Nəsimi rayonlarının kitabxanalarına metodiki kömək məqsədilə Direktorlar Şurası tərəfindən “Gənc nəslin ekoloji tərbiyəsində kitabxanaların rolu” mövzusunda seminar reallaşacaq. Bu barədə Bakı Mədəniyyət ...
“Ana dilim ” kitabı Azərbaycan dilində
TÜRKSOY-un “Türk ləhcələri arasında uyğunlaşdırma çalışmalarının bugünkü durumu və qarşılaşılan problemlər” mövzusunda İstanbulda keçirilmiş simpoziumunun tövsiyələrinə uyğun olaraq, tanınmış qaqauz şairi, dramaturqu, publisisti, ictimai xadimi Todur Zanetin “Ana dilim” kitabı ...
Zaur İbadov: “Mətbuat Şurasının məktubu müqavilənin ləğvi üçün əsas ola bilməz “
Mətbuat Şurasının mətbuat orqanlarına qarşı hücumu səngimək bilmir. Mətbuatın problemlərini həll etmək kimi üzərinə funksiyalar düşən Mətbuat Şurası qəzetlərin satışına mane olmaqdan belə çəkinmir. Hər kəsə məlumdur ki, Mətbuat Şurası ...
KİV Dövlət Dəstəyi Fondu mükafatlandırmışdır
Martın 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun Novruz bayramı münasibətilə keçirdiyi fərdi jurnalist yazıları müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olmuşdur. Fondun sədri Vüqar Səfərli müsabiqənin ...

Журналисты должны иметь полный доступ на открытые судебные процессы
По информации ИА «Туран», Министерство юстиции совместно с посольством США организовало сегодня конференцию на тему: Право судей, прокуроров, журналистов и общественности на получение информации. Руководитель юридического отдела посольства США Питер ...
Главный редактор газеты «Азадлыг» Ганимат Захид выпущен на свободу
Главный редактор газеты «Азадлыг» Ганимат Захид 18 марта в 8:00 выпущен на свободу из Лечебного заведения Пенитенциарной службы. По информации сайта «Медиа форум» Г.Захид уже находится у себя дома. Арестованный ...
Российские телеканалы возвращаются в Азербайджан
Президент РФ Дмитрий Медведев выразил готовность предоставить телеканалам стран СНГ возможность вещать на Россию на условиях паритета. Российский лидер дал поручения соответствующим структурам провести переговоры со своими коллегами из государств ...
«Гошма в современной поэзии Азербайджана»
В издательстве «Наука» вышел в свет издание Камалы Исаевой «Гошма в современной поэзии Азербайджана». Основной объект исследования монографии составляет творчество поэтов, писавшие в данном жанре последующие 60 летия XX века. ...
В Королевстве Саудовская Аравия будет презентована книга «Гейдар Алиев и национальная политика в Азербайджане»
18 марта Председатель Государственного комитета по работе с религиозными структурами Идаят Оруджев по приглашению Министерства по делам ислама, вакфов, приглашения и ориентации Королевства Саудовская Аравия отбывает с официальным визитом в ...
«Кифайейи-менсуриййе»
На основе рукописи имеющейся в Институте Рукописей Национальной Академии Наук Азербайджана произведение «Кифайейи-менсуриййе» Мансура ибн Мухаммеда готовиться к выпуску. В I части данного произведения, написанного еще в 1424 году, говорится ...
Подписан указ об отмечании 70-летнего юбилея Национального Музея Азербайджанской Литературы имени Низами Гянджеви
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение об отмечании 70 юбилея Национального музея азербайджанской литературы имени Н.Гянджеви. В этом году исполняется 70 лет со дня создания Национального музея литературы, известного ...
«Азербайджанский фольклор и книжная культура»
Вышла в свет книга «Азербайджанский фольклор и книжная культура» директора Центральной научной библиотеки Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), кандидата филологических наук Айбениз Алиевой-Кенгерли. Монография посвящена процессу развития исследования фольклора Азербайджана.Впервые ...
«Азербайджан: международные отношения и дипломатическая история 1639-1828г»
16 марта в Президиуме Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) при поддержке Союза Общественного Развития Регионов, пройдет презентация 4-х томной книги директора Института Истории НАНА, профессора Ягуба Махмудова и соавтора Керима ...
Семинар Совета директоров библиотек
15 марта, в Публичной библиотеке имени М.Ш.Вазеха с целью методической помощи библиотекам Ясамальского и Насиминского районов, по инициативе Совета директоров библиотек пройдет семинар на тему «Роль библиотек в экологическом воспитании ...