Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edirik!
Söz Azadlığını Müdafiə Fondunun saytının kollektivi adından bütün Azərbaycan xanımlarını Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edirik, onlara uzun ömür, can sağlığı, şəxsi həyatlarında uğur arzulayırıq! Bayramınız mübarək! ...
“Azərbaycan qadını naminə ” kitabının çap olunması ilə bağlı mətbuat konfransı
Martın 6-da “Excelsior” otelinin “Əlincə” zalında “Azərbaycan qadını naminə” kitabının çapdan çıxmasına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçiriləcək. Kitab Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında qadın siyasəti haqqında” 6 ...
Şairələrimiz mükafatlandırılıb
Azərbaycan şairi Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın 100 illik yubileyi münasibətilə İranın və Azərbaycanın müasir qadın şair və yazıçılarının bir qrupuna Təbrizdə “Ziya” mükafatı təqdim olunub. Mükafata layiq görülən xanım yazıçı və şairlər ...
“Ekoloji problemlərin həllində kitabxanaların rolu “
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşəbbüsü ilə 2007 və 2008-ci illərdə Rusiya Federasiyasının tanınmış mütəxəssislərinin iştirakı etdiyi “Ekoloji problemlərin həllində kitabxanaların rolu” seminar-treninqlər keçirilib. Hal-hazırda bu istiqamətdə silsilə tədbirlər davam etdirilir. ...
Haşım bəy Saqibin şeirlər toplusu
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu Azərbaycan şairi Haşım bəy Saqibin (1871-1931) şeirlər toplusunu nəşr etdirib. Bakının Buzovna kəndində dünyaya göz açan H.Saqib “Məcməüş-şüəra” ədəbi məclisinin fəal ...
“Azərbaycan mədəniyyəti Macarıstanda ” adlı silsilə kitablar
Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyi ölkəmizin mədəniyyəti, tarixi və elminin təbliği məqsədilə Budapeştdə yerləşən Avropa Folklor İnstitutu ilə birgə macar dilində “Azərbaycan mədəniyyəti Macarıstanda” adlı silsilə kitabların nəşrinə başlayıb. Artıq bu ...
“Çexovun Rusiyası ” adlı sərgi
Bakıdakı Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzində (RİMM) böyük rus yazıçısı Anton Çexovun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar “Çexovun Rusiyası” adlı sərginin açılışı keçirilib. Bu barədə mərkəzdən məlumat verilib. Sərgidə məşhur Rusiya kolleksioneri ...
Böyük Britaniyanın Kitabxanasına Azərbaycan haqqında kitablar hədiyyə edilib
Azərbaycan Respublikasının Böyük Britaniyadakı Səfiri cənab Fəxrəddin Qurbanov bu günlərdə Britaniya Kitabxanasında olub və kitabxananın İdarəetmə Şurasının Sədri Ser Kolin Lukasla görüşüb. Böyük Britaniyanın Kitabxanasında qədim əlyazmalardan ibarət yeni kolleksiya ...
“Neft və Karikatura ” kitabının təqdimat olacaq
Azərbaycan Karikaturçular Birliyinin sədri, əməkdar incəsənət xadimi Bayram Hadızadənin “Neft və Karikatura” kitabı işıq üzü görüb. Topluda 300-dən çox əsər öz əksini tapıb. Bu əsərlərdə neft sənayesinin 1906-cı ildən başlayan ...
APA-nın baş direktoru BDU-da tələbələr üçün mühazirə oxuyub
APA İnformasiya Agentliyinin baş direktoru Vüsalə Mahirqızı Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin IV kurs tələbələri üçün mühazirə oxuyub. APA-nın məlumatına görə, fakültənin Beynəlxalq jurnalistika kafedrasının müəllimi Pərvanə İbrahimovanın tədris etdiyi ...

Поздравляем с Международным женским днем
Коллектив веб портала Фонда Защиты и Свободы слова поздравляет всех женщин Азербайджана с Международным женским днем и желает им здоровья, семейного счастья, благополучия и долгих лет жизни! С праздником! ...
Пресс-конференция в связи с выходом книги «Во имя Азербайджанской женщины»
6 марта в зале «Алинджа» отеля «Exelcior» пройдет пресс-конференция, посвященная выходу книги «Во имя Азербайджанской женщины». Книга посвящена 10-летию распоряжения Гейдара Алиева «О политике женщины в Азербайджанской Республике» от 6 ...
Роль библиотек в решении экологических проблем
По инициативе Министерства культуры и туризма в 2007-2008 годах в Российской Федерации при участии известных специалистов были проведены семинары-тренинги «Роль библиотек в решении экологических проблем». В настоящее время в этом ...
Сборник стихов Хашим бека Сагиби
Институт рукописей М. Физули НАНА издал сборник стихов азербайджанского поэта Хашим бека Сагиби (1871-1931). Поэт родился в деревне Бузовна города Баку. Он был активным членом литературного кружка «Məcməüş-şüəra». В книге, ...
Серия книг «Азербайджанская культура в Венгрии»
В целях пропаганды культуры, истории и науки Азербайджана Посольство нашей страны в Венгрии совместно с Институтом европейского фольклора в Будапеште начало издание книг серии «Азербайджанская культура в Венгрии». Уже изданы ...
Выставка «Россия Чехова»
В Российском информационно-культурном центре (РИКЦ) в Баку в честь 150-летнего юбилея великого русского писателя Антона Чехова состоялось открытие выставки «Россия Чехова». Об этом сообщили в РИКЦ. На выставке представлены редкие ...
Британской библиотеке подарены книги об Азербайджане
На днях посол Азербайджана в Великобритании Фахреддин Гурбанов побывал в Британской библиотеке и встретился с председателем Управляющего совета библиотеки сэром Колином Лукасом. В библиотеке была продемонстрирована новая коллекция древних рукописей. ...
Состоится презентация книги «Нефть и карикатура»
Вышла в свет новая книга председателя Азербайджанского объединения карикатуристов, заслуженного деятеля искусств Азербайджана Байрама Гаджизаде «Нефть и карикатура». В издании собрано более 300 работ на тему нефти начиная с 1906 ...
Издана книга «Konsepsion или литературная борьба Низами Джафарова»
В эти дни вышла в свет книга Теграна Алишаноглу «Konsepsion или литературная борьба Низами Джафарова». Научный редактор издания заслуженный деятель наук, профессор Гамид Иманов, редактор Даянет Османлы. В книге рассматривается ...