“Sağlam İnkişaf və Maarifləndirmə” İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “İşğal altındakı torpaqlarımızı unutmayaq” layihəsi çərçivəsində hazırladığı üç dildə ( Azərbaycan, ingilis və rus dillərində ...
Mətbuatda azlıq anlayışı
Müasir Azərbaycan jurnalsitikasında ixtisaslaşmanın zəif olması, bir çox hallarda isə olmaması ifadəsi həmkarlarımızın bəzən haqsız narazılığına səbəb olar. Bəri başdan qeyd edim ki, əslində narazılar haqlı deyillər. Əlbəttə, həyatımızın bir ...
Jurnalistlər Quba məzarlığına gediblər
Martın 31-də Parlament Jurnalistləri Birliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra xarici və yerli KİV nümayəndələri Quba şəhərindəki soyqırım məzarlığını ziyarət edəcək. Bu barədə Modern.az–a Parlament Jurnalistləri ...
“Təzadlar ” ın Mətbuat Şurasına qarşı iddiası keçmədi
Nəsimi Rayon Məhkəməsi martın 30-da “Təzadlar” qəzetinin Mətbuat Şurasına qarşı qaldırdığı iddianı rədd edib. Qəzet Mətbuat Şurasının onunla bağlı çıxardığı qərarın ləğvini, “Təzadlar”dan üzr istənilməsini və dəymiş mənəvi ziyana görə ...
“Azərbaycan ” nəşriyyatının işığını kəsdilər
“Bakıelektrikşəbəkə” ASC ölkənin ən böyük nəşriyyatının – “Azərbaycan” nəşriyyatının işığını keçirib. Burada həm də ölkənin ən böyük mətbəəsi yerləşir. Aparıcı qəzetlərin əksəri, rəsmi qəzetlərin hamısı bu nəşriyyatın mətbəəsində çap olunur. ...
“Şərq ” çıxmayacaq, “Ədalət ” isə səhifələrin sayını azaltdı
Martın 30-u səhərdən işığı kəsilən “Azərbaycan” nəşriyyatına axşam saat 18-dən sonra elektrik enerjisi verilib. Hazırda nəşriyyatın işığı yanır. Ancaq az qala bütün iş günü ərzində işığın olmaması fəsadsız ötüşməyib. “Şərq” ...
“Azərbaycan “ın növbəti sayı
“Azərbaycan” jurnalının 2010-cu ildəki ikinci sayı “Poeziya” bölməsilə açılır. Bu bölmədə xalq şairi Nəriman Həsənzadənin “Nuru paşa” poeması ilə yanaşı, Xasay Mehdizadə, Tamella Pərvin, Süleyman İsmayıl, Mahcamal, Rahil Məmməd, Rafiq ...
“Naxçıvan milli geyimləri “
“Naxçıvan milli geyimləri” adlı kitab işıq üzü görüb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Qadir Qədirzadənin rəy verdiyi kitabda maddi mədəniyyətimizin mühüm elementlərindən biri olan geyimlər, onların tarixi, hazırlanma üsulları ...
“Füyuzat “ın növbəti nömrəsi
“Nur” nəşriyyat-poliqrafiya mərkəzində “Füyuzat” jurnalının növbəti nömrəsi çapdan çıxıb. Jurnalın bu nömrəsinin ilk səhifəsində nəşrin baş redaktoru, filologiya elmləri doktoru, professor Teymur Əhmədovun 20 Yanvar və Xocalı faciələrindən bəhs edən ...
“Musa Yaqubun Poeziyası”
Tanınmış yazıçı-publisist, dosent Allahverdi Eminovun Mütərcim Nəşriyyat və Poliqrafiya Mərkəzində yenicə çapdan çıxmış kitabı belə adlanır. Azərbaycanın görkəmli şairi, çağdaş poeziyamızın söz nəhənglərindən olan, Söz Azadlığını Müdafifiə Fondunun (SAMF) sədri ...

Конкурс коротких рассказов
На странице сайта радиоазадлык, в рубрике «Читальный зал» проводится конкурс коротких рассказов. На конкурс короткого рассказа принимаются работы объемом до 7 тысяч знаков, неопубликованные ранее ни в печатных, ни в ...
Очередной номер журнала «Азербайджан»
Второй выпуск 2010 года журнала Азербайджан открывается «Поэзией». В этом отделе наряду с поэмой народного поэта Наримана Гасанзаде «Нуру паша», также опубликованы стихотворения Хасая Мехдизаде, Тамилы Первин, Сулеймана Исмаила, Махджамала, ...
«Национальные одежды Нахчывана»
Вышел в свет издание «Национальные одежды Нахчывана». В книге нашли отражения важные элементы материальной культуры нашего народа — одежды, их история, методы изготовки и виды, а также красочные рисунки национальных ...
Очередной номер «Фиюзат»
В полиграфическо-издательском центре «Нур» вышел в свет очередной номер журнала «Фиюзат». На первой странице данного номера напечатаны аналитические статьи главного редактора журнала, д.ф.н., профессора Теймура Ахмедова, посвященные трагедиям 20 января ...
Новые издания на русском языке
Произведения директора Фольклорного института НАНА, доктора филологических наук Гусейна Исмаилова «Ашугское творчество Азербайджана. Ашугская среда Гейчи» и «Вопросы русской литературы в азербайджанском литературоведении» изданы на русском языке. Об этом сообщили ...
«Элегия карабахской матери»
Впервые в Азербайджане издан сборник стихотворений известного туркменского писателя поэта Ораза Ягмура «Элегия карабахской матери». В молодости, проходивший военную службу в Азербайджане Ораз, впоследствии обращался к теме Азербайджан. Получивший международную ...
Журналистка-Азербайджана осуждена к 8 годам лишения свободы
Революционный суд Тебриза заочно осудил на 8 лет заключения журналистку-азербайджанку, правозащитницу Шахназ Гулами. По информации сайта «Медиа форум», Ш.Гулами обвиняется в осуществлении пропаганды против государственного устройства Исламской Республики Иран, распространении ...
Фонд господдержки СМИ переехал в новый офис
29 марта Фонд господдержки СМИ при президенте переехал в новый офис. Офис расположен на проспекте «Метбуат», в новостройке возле издательства «Азербайджан». По информации Исполнительного директора Фонда господдержки СМИ при президенте ...
Поздравляем с Праздником Новруз!
Поздравляем с Праздником Новруз!Коллектив веб портала Фонда Защиты и Свободы слова поздравляет Азербайджанский народ с Праздником Новруз и желаем здоровья, семейного счастья, благополучия и долгих лет жизни! С праздником! ...
Состоялась презентация издания «Азербайджан»
18 марта в Музее современного искусства состоялась презентация издания «Азербайджан», подготовленного в рамках проекта Фонда Гейдара Алиева. В церемонии приняли участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева. ...