“Sağlam İnkişaf və Maarifləndirmə” İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “İşğal altındakı torpaqlarımızı unutmayaq” layihəsi çərçivəsində hazırladığı üç dildə ( Azərbaycan, ingilis və rus dillərində ...
Mətbuatda azlıq anlayışı
Müasir Azərbaycan jurnalsitikasında ixtisaslaşmanın zəif olması, bir çox hallarda isə olmaması ifadəsi həmkarlarımızın bəzən haqsız narazılığına səbəb olar. Bəri başdan qeyd edim ki, əslində narazılar haqlı deyillər. Əlbəttə, həyatımızın bir ...
Jurnalistlər Quba məzarlığına gediblər
Martın 31-də Parlament Jurnalistləri Birliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra xarici və yerli KİV nümayəndələri Quba şəhərindəki soyqırım məzarlığını ziyarət edəcək. Bu barədə Modern.az–a Parlament Jurnalistləri ...
“Təzadlar ” ın Mətbuat Şurasına qarşı iddiası keçmədi
Nəsimi Rayon Məhkəməsi martın 30-da “Təzadlar” qəzetinin Mətbuat Şurasına qarşı qaldırdığı iddianı rədd edib. Qəzet Mətbuat Şurasının onunla bağlı çıxardığı qərarın ləğvini, “Təzadlar”dan üzr istənilməsini və dəymiş mənəvi ziyana görə ...
“Azərbaycan ” nəşriyyatının işığını kəsdilər
“Bakıelektrikşəbəkə” ASC ölkənin ən böyük nəşriyyatının – “Azərbaycan” nəşriyyatının işığını keçirib. Burada həm də ölkənin ən böyük mətbəəsi yerləşir. Aparıcı qəzetlərin əksəri, rəsmi qəzetlərin hamısı bu nəşriyyatın mətbəəsində çap olunur. ...
“Şərq ” çıxmayacaq, “Ədalət ” isə səhifələrin sayını azaltdı
Martın 30-u səhərdən işığı kəsilən “Azərbaycan” nəşriyyatına axşam saat 18-dən sonra elektrik enerjisi verilib. Hazırda nəşriyyatın işığı yanır. Ancaq az qala bütün iş günü ərzində işığın olmaması fəsadsız ötüşməyib. “Şərq” ...
“Azərbaycan “ın növbəti sayı
“Azərbaycan” jurnalının 2010-cu ildəki ikinci sayı “Poeziya” bölməsilə açılır. Bu bölmədə xalq şairi Nəriman Həsənzadənin “Nuru paşa” poeması ilə yanaşı, Xasay Mehdizadə, Tamella Pərvin, Süleyman İsmayıl, Mahcamal, Rahil Məmməd, Rafiq ...
“Naxçıvan milli geyimləri “
“Naxçıvan milli geyimləri” adlı kitab işıq üzü görüb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Qadir Qədirzadənin rəy verdiyi kitabda maddi mədəniyyətimizin mühüm elementlərindən biri olan geyimlər, onların tarixi, hazırlanma üsulları ...
“Füyuzat “ın növbəti nömrəsi
“Nur” nəşriyyat-poliqrafiya mərkəzində “Füyuzat” jurnalının növbəti nömrəsi çapdan çıxıb. Jurnalın bu nömrəsinin ilk səhifəsində nəşrin baş redaktoru, filologiya elmləri doktoru, professor Teymur Əhmədovun 20 Yanvar və Xocalı faciələrindən bəhs edən ...
“Musa Yaqubun Poeziyası”
Tanınmış yazıçı-publisist, dosent Allahverdi Eminovun Mütərcim Nəşriyyat və Poliqrafiya Mərkəzində yenicə çapdan çıxmış kitabı belə adlanır. Azərbaycanın görkəmli şairi, çağdaş poeziyamızın söz nəhənglərindən olan, Söz Azadlığını Müdafifiə Fondunun (SAMF) sədri ...

Next issue of “Azerbaijan”
The part “Poetry” opens the second issue of the magazine “Azerbaijan” for 2010. This section includes poet Nariman Hasanzadeh’s poem “Nuru Pasha” and verses of Khasai Mehdizadeh, Parvin, Suleiman Ismail, ...
“The National Clothes of Nakhchivan” book published
A book titled “The National Clothes of Nakhchivan” has been published. The book reviewed by the Associate Member of Azerbaijan National Academy of Sciences Gadir Gadirzadeh, includes information about one ...
Next issue of “Fuyuzat”
The following issue of the magazine “Fuyuzat” has been published. The first page of the magazine includes an analytical writing of the editor-in-chief of the magazine, Doctor of Philology, Professor ...
New editions in Russian
Director of the Institute of Folklore under ANAS, Doctor of Philology Hussein Ismailov’s books entitled “The Ashug Art of Azerbaijan. Goycha” and “Questions of Russian literature in Azerbaijan’s literary criticism” ...
Happy Novruz Holiday!
Happy Novruz Holiday! Collective of the site Free Speech Foundation congratulates azerbaycan people with Novruz Holiday wishes happiness and health. Happy holiday! ...
“Azerbaijan” edition presented
The presentation of “Azerbaijan” edition prepared within the framework of Haydar Aliyev Foundation’s project was held at Modern Art Museum on March 18. Azerbaijani President Ilham Aliyev and his spouse ...
“Goshma in Modern Azerbaijani Poetry”
Kamala Isayeva’s book “Goshma in Modern Azerbaijani Poetry” has been published in “Elm” (“Science”) publishing house. The main research object of the monograph forms creativities of poets written in the ...
Book “Haydar Aliyev and National Policy in Azerbaijan ” to be presented in Saudi Arabia
State Committee for Working with Religious Associations Chairman Hidayat Orujov will pay an official visit to Saudi Arabia on March 18, the committee reported.Orujov will visit Saudi Arabia upon the ...
“Kifayеyi-mənsuriyyə” book to be published
Mansur Ibn Muhammad’s work “Kifayеyi-mənsuriyyə” based on a manuscript kept in the Institute of Manuscripts named after M. Fuzuli under ANAS has been prepared for publication. The first part of ...
Azerbaijani President Ilham Aliyev signs order on conducting 70th jubilee of National Literature Museum named after Nizami Ganjavi
On March 16, Azerbaijani President Ilham Aliyev signed an order on conducting 70th anniversary of the National Museum of Literature of Azerbaijan named after Nizami Ganjavi.Upon the order, the National ...