Jurnalist təşkilatından xoş xəbər
Parlament Jurnalistlər Birliyi Türkiyə Qəzetəçilər Federasiyasına üzv olub .Fevralın 11-14-də Türkiyənin Nevşeher bölgəsində Türkiyə Qəzetəçilər Federasiyasının başqanlar konseyinin 29-cu toplantısı keçirilib. Tədbirdə Azərbaycandan olan jurnalist təşkilatlarının nümayəndələri də iştirak edib. ...
Azərbaycan abidələri “Dünya İrs ” jurnalında
YUNESKO-nun Dünya İrs Komitəsi tərəfindən nəşr olunan “Dünya İrs” jurnalının işıq üzü görmüş son nömrəsində müxtəlif ölkələrdə bəşəriyyətin inciləri hesab edilən tarixi və mədəni abidələrdən bəhs edilib. YUNESKO-nun əsas mətbu ...
Regionlardakı mərkəzləşdirilmiş kitabxana sistemlərinin Veb-saytlarının yaradılması işi davam edir
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2008-ci il 6 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya sahəsinin 2008-2013-cü illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın icrasını təmin etmək məqsədi ilə Mədəniyyət və Turizm ...
Beynəlxalq Ana dili
Fevralın 23-də Azərbaycanda Beynəlxalq Ana dili günü qeyd ediləcək. Bu barədə BMT-nin Bakı nümayəndəliyindən məlumat verilib. Həmin gün Azərbaycan Beynəlxalq məktəbində təntənəli tədbir təşkil olunacaq. Məlumat üçün bildirək ki, YUNESKO-nun ...
“Karvanın sarvanı.. ” adlı kitab
Fevralın 15-də F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının oxu zalında jurnalist, yazıçı, publisist İntiqam Mehdizadənin anadan olmasının 65 illiyi münasibətilə “Karvanın sarvanı..” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Kitabda “Dan ulduzu”, H.B.Zərdabi adına ...
Çexovun yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Respublikası Xalqlarının Həmrəylik Cəmiyyətində (ARXHC) böyük rus yazıçısı və dramaturqu A.Çexovun 150 illik yubileyi qeyd olunub. ARXHC-nın sədir müavini M.Bolotnikov, Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) dosenti Antonina Tretyakova A. Çexovun ...
Bakıda Musa Cəlilin ad günü qeyd olunub
Bakıdakı Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzində böyük tatar şairi Musa Cəlilin ad günü münasibətilə anım günü keçirilib. Tədbir Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyi ilə “Tuqan tel” Respublika Tatar Mədəniyyəti Cəmiyyəti (RTMC) tərəfindən ...
“Mətbuat Şurası “reket qəzet” axtarışındadır, onları tapır, amma problemi həll edə bilmir”
MEDİA EKSPERTİ RİZVAN QƏNBƏRLİ MODERN.AZ-IN SUALLARINI CAVABLANDIRIR – Həm Türkiyə, həm də Azərbaycan mətbuatına yaxından bələdsiniz. Fərqi necə izah edərdiniz?– Azərbaycan mətbuatı ilə müqayisədə Türkiyə mətbuatının çoxlu üstün cəhətləri var. ...
“Jurnalistlər cəmiyyətdə onlara aid olan məsuliyyətləri üzərlərinə öhdəlik götürməlidirlər”
Prezident Administrasiyasının ictimai-siyasi şöbəsinin müdiri Əli Həsənov Modern.az saytının suallarına cavab verir – Əli müəllim, ATƏT-in fəaliyyətdə olan yeni sədri, Qazaxıstanın xarici işlər naziri Kanat Saudabayevin Cənubi Qafqaz regionuna səfəri ...
“Koroğlu” dastanının yeni variantı işıq üzü görüb
Sovet dövründə Azərbaycan folklorunun bir çox nümunələri etnik-milli yaddaşın daşıyıcısı olduğu halda sovet ideologiyasına sünii şəkildə uyğunlaşdırıldığından həmin nümunələrin milli yaddaşdakı dəyərinə ciddi xələl gəlib. Bütün bu çatışmazlıqları aradan qaldırmaq ...

Who must give municipalities report to?
15591 people elected as a member of municipality began to choice of the chairman of 1709 municipalities. The most strained days of the process fell to snowy days of January ...
“World Heritage” magazine publishes article about Azerbaijan’s monuments
Articles featuring world heritage related to historical and cultural monuments were presented in the latest issue of the UNESCO “World Heritage” magazine, published in English, French and Spanish by the ...
Creation of Websites of Regional Centralized Library Systems continues
Under the order of the President of the Republic of Azerbaijan “The State Program on Development of Library-Information Sphere in 2008-2013” approved on October 6, 2008, the Ministry of Culture ...
International Mother Language Day
Azerbaijan will celebrate the International Mother Language Day on February 23. The International Mother Language Day was proclaimed by UNESCO`s General Conference in November 1999. The International Day has been ...
“Karvanın sarvanı..” book presented
On February 15, the Republic Children’s Library named after F. Kocharli will host the presentation ceremony of the journalist, writer and publicist Intigam Mehdizadeh’s book “Karvanın sarvanı..” (“Sarvan of Karvan”) ...
Chekhov’s jubilee celebrated
Great Russian writer and playwright A. Chekhov’s 150th jubilee was celebrated in Peoples’ Solidarity Society of the Republic of Azerbaijan. Deputy chairman of the Society M. Bolotnikov, senior lecturer of ...
Musa Jalil’s birthday celebrated in Baku
Baku-based Russian Information and Culture Centre hosted a commemoration event on the occasion of birthday of the prominent Tatar poet Musa Jalil.The event featuring life and creative activities of Hero ...
Nariman Narimanov’s 140th anniversary to be celebrated
The 140th anniversary of the prominent state figure, enlightener and writer Nariman Narimanov will be celebrated on February 16 at secondary school № 53 of Yasamal district. Candidate of Historical ...
Scientific session on occasion of Aziz Mirahmadov’s 90th jubilee
A scientific session will be organized by Azerbaijan National Academy of Sciences on February 17 on the occasion of the 90th jubilee of the prominent literary critic and scholar, Associate ...
“Biography: academician Bakir Nabiyev“ documentary film
Production of the documentary film “Biography: academician Bakir Nabiyev” by “Azerbaycantelefilm” Creative Union under the Azerbaijan Television and Radio Broadcasting Closed Joint-Stock Company has ended.According to Baku City Culture and ...