Jurnalist təşkilatından xoş xəbər
Parlament Jurnalistlər Birliyi Türkiyə Qəzetəçilər Federasiyasına üzv olub .Fevralın 11-14-də Türkiyənin Nevşeher bölgəsində Türkiyə Qəzetəçilər Federasiyasının başqanlar konseyinin 29-cu toplantısı keçirilib. Tədbirdə Azərbaycandan olan jurnalist təşkilatlarının nümayəndələri də iştirak edib. ...
Azərbaycan abidələri “Dünya İrs ” jurnalında
YUNESKO-nun Dünya İrs Komitəsi tərəfindən nəşr olunan “Dünya İrs” jurnalının işıq üzü görmüş son nömrəsində müxtəlif ölkələrdə bəşəriyyətin inciləri hesab edilən tarixi və mədəni abidələrdən bəhs edilib. YUNESKO-nun əsas mətbu ...
Regionlardakı mərkəzləşdirilmiş kitabxana sistemlərinin Veb-saytlarının yaradılması işi davam edir
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2008-ci il 6 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya sahəsinin 2008-2013-cü illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın icrasını təmin etmək məqsədi ilə Mədəniyyət və Turizm ...
Beynəlxalq Ana dili
Fevralın 23-də Azərbaycanda Beynəlxalq Ana dili günü qeyd ediləcək. Bu barədə BMT-nin Bakı nümayəndəliyindən məlumat verilib. Həmin gün Azərbaycan Beynəlxalq məktəbində təntənəli tədbir təşkil olunacaq. Məlumat üçün bildirək ki, YUNESKO-nun ...
“Karvanın sarvanı.. ” adlı kitab
Fevralın 15-də F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının oxu zalında jurnalist, yazıçı, publisist İntiqam Mehdizadənin anadan olmasının 65 illiyi münasibətilə “Karvanın sarvanı..” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Kitabda “Dan ulduzu”, H.B.Zərdabi adına ...
Çexovun yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Respublikası Xalqlarının Həmrəylik Cəmiyyətində (ARXHC) böyük rus yazıçısı və dramaturqu A.Çexovun 150 illik yubileyi qeyd olunub. ARXHC-nın sədir müavini M.Bolotnikov, Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) dosenti Antonina Tretyakova A. Çexovun ...
Bakıda Musa Cəlilin ad günü qeyd olunub
Bakıdakı Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzində böyük tatar şairi Musa Cəlilin ad günü münasibətilə anım günü keçirilib. Tədbir Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyi ilə “Tuqan tel” Respublika Tatar Mədəniyyəti Cəmiyyəti (RTMC) tərəfindən ...
“Mətbuat Şurası “reket qəzet” axtarışındadır, onları tapır, amma problemi həll edə bilmir”
MEDİA EKSPERTİ RİZVAN QƏNBƏRLİ MODERN.AZ-IN SUALLARINI CAVABLANDIRIR – Həm Türkiyə, həm də Azərbaycan mətbuatına yaxından bələdsiniz. Fərqi necə izah edərdiniz?– Azərbaycan mətbuatı ilə müqayisədə Türkiyə mətbuatının çoxlu üstün cəhətləri var. ...
“Jurnalistlər cəmiyyətdə onlara aid olan məsuliyyətləri üzərlərinə öhdəlik götürməlidirlər”
Prezident Administrasiyasının ictimai-siyasi şöbəsinin müdiri Əli Həsənov Modern.az saytının suallarına cavab verir – Əli müəllim, ATƏT-in fəaliyyətdə olan yeni sədri, Qazaxıstanın xarici işlər naziri Kanat Saudabayevin Cənubi Qafqaz regionuna səfəri ...
“Koroğlu” dastanının yeni variantı işıq üzü görüb
Sovet dövründə Azərbaycan folklorunun bir çox nümunələri etnik-milli yaddaşın daşıyıcısı olduğu halda sovet ideologiyasına sünii şəkildə uyğunlaşdırıldığından həmin nümunələrin milli yaddaşdakı dəyərinə ciddi xələl gəlib. Bütün bu çatışmazlıqları aradan qaldırmaq ...

Азербайджанские памятники в журнале «Мировое наследие»
В последнем номере журнала «Мировое наследие», издаваемого Комитетом всемирного наследия структуры, рассказывается об исторических и культурных памятниках различных стран, считающихся жемчужинами человечества. В этом номере, основного печатного органа ЮНЕСКО, издающегося ...
Продолжается работа по автоматизации районных централизованных библиотек
В целях исполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «О государственной Программе развития в библиотечно-информационной сфере в 2008-2013 годах» от 6 октября 2008 года, Министерство культуры и туризма продолжает работу по автоматизации ...
Международный день родного языка
23 февраля в Азербайджане будет отмечаться Международный день родного языка. Об этом сообщили из представительства ООН в Баку. В этот день в Международной школе Азербайджана будет организовано торжественное мероприятие. Отметим, ...
Презентована книга «Карванын сарваны»
15 февраля в читальном зале Республиканской детской библиотеки имени Ф. Кочарли состоялась презентация книги по случаю 65-летия журналиста, писателя, публициста лауреата премий «Утренняя звезда» и «Золотое перо» Интигама Мехтизаде. В ...
Отмечен юбилей Чехова
В Республиканском обществе Содружества народов Азербайджана (РОСНА) был отмечен 150-летие великого русского писателя и драматурга Антона Павловича Чехова. Выступившие на вечере заместитель Председателя РОСНА Михаил Болотников, доцент Бакинского Славянского Университета ...
В Баку отметили день рождения Мусы Джалиля
В Российском информационном и культурном центре Азербайджана отмечен день рождения великого татарского поэта Мусы Джалиля. Мероприятие организовано со стороны Общества татарской культуры «Tuqan tel». На вечере было рассказано о жизни ...
Будет отмечено 140-летие Наримана Нариманова
16 февраля в средней школе №53 Ясамальского района будет отмечаться 140-летие выдающегося государственного деятеля, просветителя и писателя Н. Нариманова. На мероприятии, которое будет организовано школой и домом-музеем Н. Нариманова, кандидат ...
Научная сессия по случаю 90-тилетия Азиза Мирахмедова
17 февраля при организации Института литературы имени Низами НАНА будет реализована научная сессия по случаю 90-тилетия известного ученого-литературоведа, члена-корреспондента НАНА Азиза Мирахмедова. На мероприятии начальник отдела Литература Азербайджана XX века ...
Снят фильм «Автобиография: академик Бекир Небиев»
В Творческом союзе АзТв «Азербайджантелефильм» завершились съемки документального телевизионного фильма «Автобиография: академик Бекир Небиев».По сообщению Управления культуры и туризма города Баку, фильм посвящен жизни и научной деятельности ученого Бекира Небиева, ...
Скончался ученый-искусствовед Расим Эфендиев
13 февраля на 82-м году жизни скончался известный ученый-искусствовед, директор Института архитектуры и искусства Национальной Академии Наук Азербайджана, действительный член Академии, доктор искусствоведения, профессор Расим Самед оглу Эфендиев.Исследователь, внесший достойный ...