Milli Məclis mətbuat və jurnalistlərin fəaliyyəti ilə bağlı dəyişiklikləri qəbul edib
Milli Məclisin bugünkü iclasında “Mətbuat azadlığı haqqında”, “Əməliyyat axtarış fəaliyyəti haqqında”, “Kütləvi informasiya vasitələri haqqında” və “İnformasiya əldə etmək haqında” qanunlara əlavə və dəyişikliklər qızğın müzakirələrə səbəb olub. APA-nın xəbərinə ...
“Təhmasib şah ” kitabının təqdimatı olub
Fevralın 11-də “Olaylar” agentliyinin və qəzetinin baş redaktoru, yazıçı Yunus Oğuzun “Təhmasib şah” romanının təqdimat mərasimi olub. Romanda Səfəvilər dövrü, Səfəvilər dövlətinin iran dövlətinə çevrilməsi səbəbləri aydınlaşdırılır. Mərasimdə çıxış edənlər ...
“Millətin Bəxtiyarı ” adlı anım gecəsi
Fevralın 11-də Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin xatirəsinə həsr edilən “Millətin Bəxtiyarı” adlı anım gecəsi reallaşıb. Mərasimi giriş sözü ilə professor Nizaməddin Şəmsizadə açaraq Bəxtiyar Vahabzadənin ...
İki yeni kitab
Azərbaycan Yazıçılar Birliyində “525-ci qəzet”in nəşr etdiyi “525 Kitab” seriyasının 2010-cu il üçün nəzərdə tutulan iki kitabın – xalq yazıçısı Çingiz Abdullayevin “Etiraflar vadisi” nəsr əsəri və şair Səlim Babullaoğlunun ...
Azərbaycanda Antarktida ilə bağlı kitablar nəşr olunub
Fevralın 11-də Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, Hava və Ekstremal İdman Növləri Federasiyasının prezidenti Hüseyn Bağırov ilk Azərbaycan-Antarktida ekspedisiyasının nəticələrinə həsr olunan üç kitabın – “Antarktida gündəliyi”, “Antarktida iqlimi. Qlobal ...
Azərbaycan “Belarus kitabları -2010 ” sərgi-yarmarkasında
Fevralın 10-da Belarus paytaxtında “Belarus kitabları-2010” XVII Minsk Beynəlxalq Kitab sərgi-yarmarkası işə başlayıb. Sərgidə, Azərbaycan da daxil olmaqla, dünyanın 26 ölkəsindən 619 eksponentin stendləri nümayiş etdirilir. Sərginin hər günü maraqlı ...
Prezident “İçərişəhər “trukturunun təkmilləşdirilməsi barədə fərman verib
Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin strukturu”nun təkmilləşdirilməsinə dair fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisindəki abidələrin təbliği ilə məşğul olan ...
Budapeştdə Azərbaycan günü keçirilib
Fevralın 9-da Szabo Ervin adına Budapeşt Şəhər Kitabxanasında Azərbaycan günü reallaşıb. Tədbirdə tələbələr, müəllimlər, kitabxana işçiləri, Azərbaycanla maraqlanan oxucular və o cümlədən, Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Həsən Həsənov da iştirak edib. ...
Yeni kitab
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix elmləri namizədi Badisabah Rəcəbova “Azərbaycanın ənənəvi sənətkarlıq məmulatı və istehsalı tarixindən (IV-XVII əsrlər)” kitabı nəşr edilib.Azərbaycan orta əsr abidələrindən aşkar olunmuş zəngin arxeoloji ...
“İrəvan xanlığı. Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi “
Fevralın 10-da Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) təşkilatçılığı ilə AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu və “Regionların İnkişafı” İctimai Birliyinin birgə layihəsi olan “İrəvan xanlığı. Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına ...

Состоялась презентация книги «Шах Тахмасиб»
11 февраля состоялась презентация книги председателя Общества во имя целостности Азербайджана, главного редактора информационного агентства «Олайлар» и одноименной газеты Юнуса Огуза «Шах Тахмасиб». В книге объясняются процессы, происходящие в период ...
Прошел вечер памяти «Народный Бахтияр»
11 февраля в Театре юного зрителя состоялся вечер «Народный Бахтияр», посвященный памяти народного поэта Бахтияра Вахабзаде. Открывший мероприятие вступительным словом профессор Низамеддин Шамсизаде отметил, что Б. Вахабзаде является одной из ...
2 новые книги
В союзе писателей состоялась презентация двух изданий из серии «525 книг», выпускаемой «525 газетой». В этот раз изданы книги народного поэта Чингиза Абдуллаева «Долина признаний» и поэта Салима Бабуллаоглу «Полковнику ...
В Азербайджане изданы книги об Антарктиде
11 февраля в Федерации по экстремальным видам спорта прошла презентация книг министра экологии и природных ресурсов Азербайджана, руководителя первой азербайджанской экспедиции в Антарктиду Гусейнгулу Багирова «Дневник Антарктиды», «Климат Антарктиды. Глобальные ...
Азербайджан на выставке — ярмарке «Книги Беларуси-2010»
10 февраля в столице Беларуси начала работу XVII Минская международная книжная выставка — ярмарка «Книги Беларуси-2010». На мероприятии свои стенды представят 619 экспонентов из 26 стран мира, в том числе ...
Президент Ильхам Алиев издал указ о дополнениях к структуре управления заповедником «Ичеришехер»
В целях обеспечения единого государственного управления государственными учреждениями культуры, занимающимися пропагандой памятников на территории заповедника «Ичери шехер» Президент Азербайджана Ильхам Алиев издал указ о дополнениях к структуре управления данного заповедника ...
В Будапеште состоялся День Азербайджана
9 февраля в Будапештской городской библиотеке имени Сзабо Эрвина состоялся день Азербайджана. В мероприятии приняли участие студенты, преподаватели, сотрудники библиотеки, читатели, интересующиеся Азербайджаном. Посол Азербайджана в Венгрии Гасан Гасанов рассказал ...
Издана новая книга
Сотрудница Института археологии и этнографии НАНА, кандидат исторических наук Бадисабах Раджабова выпустила книгу «От истории производства традиционных азербайджанских изделий (IV-XVII)». Монография, написана на основе богатых археологических материалов, обнаруженных в средневековых ...
Обнародованы имена авторов 10 произведений, вошедших в шорт-лист Национальной книжной премии
Стали известны имена авторов 10 произведений, отобранных среди работ, представленных на получение Национальной книжной премии. Об этом сказала учредитель премии Нигяр Кечарли. По заключению Совета экспертов, в десятку вошли произведения ...
Презентована книга «Иреванское ханство. Захват Россией и переселение армян на земли Северного Азербайджана»
10 февраля при организации Партии Ени Азербайджан состоялась презентация книги «Иреванское ханство. Захват Россией и переселение армян на земли Северного Азербайджана». Издание подготовлено Институтом истории имени А. А. Бакиханова Национальной ...