6 fevralda yalnız “525-ci qəzet” çap oluna bildi
Fevralın 5-də “Azərbaycan” Nəşriyyatının elektrik enerjisi ilə təchizatında yaranan problem səbəbindn ölkənin aparıcı qəzetlərinin 6 fevral tarixli sayları nəşr oluna bilməyib. Enerji problemi bu nəşriyyatda çap olunanan rəsmi və müstəqil ...
Parlament jurnalistləri deputat Valeh Ələsgərovu necə xarakterizə edirlər?
Milli Məclisdə akkreditə olunan jurnalistlər deputatların şəxsi keyfiyyətləri barədə nə düşünür, onları ayrı-ayrılıqda necə xarakterizə edirlər? Modern.az saytı parlament jurnalistlərinə “Bu deputatı necə xarakterizə edərdiniz?” sualı ilə müraciət etməklə KİV ...
KİV-in İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun təxirə salınmış tədbiri nə vaxt keçiriləcək?
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun 2009-cu ilin yekunları və 2010-cu ildə qarşıda duran vəzifələrlə bağlı 5 fevral 2010-cu il tarixdə keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbiri ...
Yeni veb-portal
Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən Azərbaycan dilinin daha geniş işlənməsi, müxtəlif elm sahələrinə aid terminlərin vahid bir virtual məkanda sistemli şəkildə toplanması məqsədilə “Azterm.az” adlı yeni veb-portal hazırlanır. Veb-portala dilimizdə işlənən ...
“İpək Yolu üzərində Odlar yurdu – Azərbaycan tarixi “
Görkəmli Avstriya tarixçisi, alim və yazıçı Erix Fayqlın alman dilindən tərcümə olunmuş Azərbaycan tarixinin müxtəlif dövrlərindən bəhs edən “İpək Yolu üzərində Odlar yurdu – Azərbaycan tarixi” kitabı Azərbaycan və rus ...
Şair və tərcüməçi İlqar Fəhminin imza günü
Fevralın 16-da Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) Natəvan klubunda yazıçı, şair və tərcüməçi İlqar Fəhminin imza günü reallaşacaq. Tədbirdə gənc şairlər, AYB-nın üzvləri və ədəbiyyat sevənlər iştirak edəcəklər.Məlumat üçün bildirək ki, ...
Milli Ensiklopediyanın “A ” hərfinə aid olan I və II cildləri nəşrə hazırlanıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi tərəfindən hazırlanan çoxcildli universal Milli Ensiklopediyanın “A” hərfinə aid olan I və II cildləri nəşrə hazırlanıb. Bu barədə AMEA-nın mətbuat ...
Cahangir Məmmədovun 75 illik yubileyi qeyd olunacaq
Fevralın 12-də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) Natəvan klubunda mərhum yazıçı Cahangir Məmmədovun 75 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçiriləcək. AYB-dan verilən məlumata əsasən tədbirdə AYB-nın bir çox üzvləri və mərhumun ...
Azərbaycanlı poliqrafçı Ulyanovski şəhərinin meri tərəfindən Fəxri fərmana layiq görülüb
Azərbaycanın tanınmış poliqrafçısı, Bakı Mətbəəsinin direktoru Şəddat Cəfərov 70 illik yubileyi münasibətilə Rusiya Federasiyasını Ulyanovski şəhərinin meri tərəfindən Fəxri fərmana layiq görülüb. Yubilyara ünvanlanana təbrik məktubunda Ş. Cəfərovun “Ulyanovski həqiqəti” ...
“Ruslara Azərbaycan və azərbaycanlılar haqqında ” kitabının təqdimatı olub
Moskvada, Prezident-hoteldə tanınmış Rusiya tarixçisi Aleksandr Qoryaninin və ictimai xadim Aleksandr Sevastyanovun “Ruslara Azərbaycan və azərbaycanlılar haqqında” kitabının təqdimatı olub. Tədbirdə çıxış edən A.Qoryanin deyib: “İki xalq arasında dostluq və ...

С целью широкого использования азербайджанского языка, сбора различных терминов, касающихся разных сфер науки в общее виртуальное пространство Национальная академия наук подготовила новый проект — веб-портал «Azterm.az». Наряду с общими терминами, ...
«Огненная родина на Шелковом пути – История Азербайджана»
В переводе с немецкого на азербайджанском и русском языках вышла в свет книга известного австрийского историка, ученого, писателя Эрикса Файгла, рассказывающая о разных исторических периодах Азербайджана. Издание «Огненная родина на ...
Авторский день поэта и переводчика Ильгара Фахми
16 января в клубе Натаван Союза писателей Азербайджана пройдет Авторский день писателя, поэта и переводчика Ильгара Фахми. В мероприятии примут участие молодые поэты, члены СПА и любители литературы. Отметим, что ...
Подготовлены к печати I и II тома, относящиеся к букве «А» Национальной энциклопедии
Подготовлены к печати I и II тома, относящиеся к букве «А» Азербайджанской национальной энциклопедии, которая будет выпущена Научным центром Азербайджанской национальной академии наук. В ближайшее время читателям будет представлен I ...
Будет отмечен юбилей Джахангира Мамедова
12 февраля в клубе Натаван Союза писателей Азербайджана будет отмечено 75-тилетие покойного писателя Джахангира Мамедова. По сообщению СПА, на мероприятии примут участие члены Союза, а также родственники писателя. ...
Азербайджанский полиграфист удостоен Почетной грамотой мэрии города Ульяновска
В связи с 70-летием со дня рождения известный азербайджанский полиграфист, директор Бакинской книжной типографии Шаддат Джафаров награжден Почетной грамотой мэрии города Ульяновска Российской Федерации. В письме на имя юбиляра отмечается, ...
В Лондоне прошла выставка посвященная Азербайджану
По сообщению руководитель Азербайджанского центра искусства «Buta» в в церкви Св. Мартина Лондона состоялась фотовыставка музыканта и фотографа Александра Машина. На экспозиции были представлены работы об Азербайджане, его людях. Но ...
Издана книга «Ильяс Эфендиев. Время и мастер»
В турецком издательстве «Fenomen» вышла в свет монография, посвященная исследованию творчества Ильяса Эфендиева. Автор книги «Ильяс Эфендиев. Время и мастер» доцент Университета Ататюрка, известный турецкий литературовед Садат Адыгёзял. Недавно эта ...
Состоялась закладка камня в основание будущего памятника Муслиму Магомаеву
3 февраля в центре Москвы, в сквере на пересечении Елисеевского и Вознесенского переулков состоялась торжественная церемония закладки камня в основание будущего памятника великому азербайджанскому певцу Муслиму Магомаеву. На мероприятии приняли ...
В Мексике пройдут Дни культуры Азербайджана
С 7 по 10 марта в Мексике пройдут Дни культуры Азербайджана. Об этом сообщила пресс-секретарь Министерства культуры и туризма Зохра Алиева. В рамках проекта будет показан фильм о нашей стране. ...