“Dünya ədəbiyyatı kitabxanası ” toplusundan daha 6 kitab
Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə Azərbaycan və dünya ədəbiyyatı nümayəndələrinin əsərlərindən ibarət nəşr edilən 150 cildlik “Dünya ədəbiyyatı kitabxanası” toplusundan daha 6 kitab işıq üzü görüb. Dekabrın 22-də Kitab Klubunda yeni ...
“Heydər Əliyev: Azərbaycan dövlətinin qurucusu və qüruru ” kitabının təqdimatı
İstanbulda “Heydər Əliyev: Azərbaycan dövlətinin qurucusu və qüruru” kitabının təqdimatı olub. Kitab ölkəmizin bu şəhərdəki Baş konsulluğu, Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin təşkilatçılığı ilə çap olunub.Təqdimat mərasimində çıxış ...
Rus dilində çap olunan nəşrlər
AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hüseyn İsmayılovun iki kitabı – “Azərbaycan aşıq sənəti. Göyçə mühiti” və “Rus ədəbiyyatı məsələləri Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında” Kazan şəhərində rus dilində işıq üzü görüb. ...
“Çinar ” jurnalının ilk sayı
Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fond “Çinar” adlı yeni jurnalın nəşrinə başlayıb. İlk sayı işıq üzü görən jurnal, böyük türk dünyasından, onun ədəbiyyatından və mədəniyyətindən bəhs edir. Bu sayda, Türk -İslam ...
İran və Azərbaycan kitabxanaları arasında razılaşma imzalanıb
İran və Azərbaycan gənclər kitabxanaları arasında razılaşma imzalanıb. İran Televiziyasının yaydığı məlumata görə, imzalanma mərasimi Bakıda İran və Azərbaycan kitabxanaları arasında münasibətlərin inkişafı zəminində baş tutub. Sazişi İranın Bakıdakı Mədəniyyət ...
“Çərçivədən kənar ” adlı kitab
Bu həftə Muzey Mərkəzində IV “Alüminium” Beynəlxalq Müasir İncəsənət Biennalesində iştirak edən rəssamların əsərlərindən ibarət “Çərçivədən kənar” kitabının təqdimatı olub. Müasir incəsənətin problemlərindən bəhs edən topluda Azərbaycan və xarici incəsənət ...
“Müharibə sənəti ” kitabı oxucuların ixtiyarında
Dekabrın 15 – də yazıçı Xəzail Muxtarovun “Müharibə sənəti” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Toplu Dağlıq Qarabağa həsr olunub. Bu kitab müəllifin 4-cü kitabıdır. Məlumat üçün bildirək ki, “Müharibə sənəti” ...
“Molla Nəsrəddin jurnalının nəşri tarixindən” toplusu çapdan çıxıb
Milli Arxiv İdarəsi “Molla Nəsrəddin jurnalının nəşri tarixindən” toplusunu çapdan buraxıb. Bu barədə APA-ya Milli Arxiv İdarəsinin rəis müavini Kamal Ağayev bildirib. Onun sözlərinə görə, Milli Arxiv İdarəsinin direktoru Ataxan ...
Mətbuat Şurası “KİV-in iqtisadi tənzimlənməsi: KİV menecmenti və marketinqi” mövzusunda təlim kursu keçirib
Azərbaycan Mətbuat Şurası Azərbaycan Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun maliyyə yardımı ilə həyata keçirdiyi “Jurnalist peşəkarlığının artırılması: tədris proqramının hazırlanması və kursların təşkili” layihəsi çərçivəsində növbəti ...
Deputatlar parlament televiziyasının yaradılmasını təklif edir
Atatürk Mərkəzində Parlament Jurnalistlər Birliyinin təşəbbüsü ilə “Parlamentin işinin cəmiyyətə çatdırılmasında beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə deputatlar və parlament müxbirləri iştirak ediblər. Birliyin sədri Elşad ...

Презентован новый сайт по Карабаху
В Баку состоялась презентация сайта, посвященного Карабаху. Сайт http://www.garabagh.ws/ разработан Академией государственного управления при президенте Азербайджана.На мероприятии приняли участие ректор Академии государственного управления Сейфаддин Гандилов, заместитель председателя Милли Меджлиса Бахар ...
Издано 6 книг 150-титомного собрания «Библиотека мировой литературы»
Вышло в свет еще 6 книг 150-титомного собрания «Библиотека мировой литературы». Напомним, что данная коллекция издается согласно распоряжению Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 24 августа 2007 года. 22 декабря в ...
Презентация книги «Гейдар Алиев: созидатель и гордость Азербайджанского государства»
В Стамбуле состоялась презентация книги «Гейдар Алиев: созидатель и гордость Азербайджанского государства». Книга выпущена при организационной поддержке генерального консульства нашей страны в этом городе. Выступивший на мероприятии генеральный консул Сайяд ...
Издана новая книга Эльчина
Вышла в свет книга на русском языке известного азербайджанского писателя, переводчика и литературоведа Эльчина «Время и Слово». В издании собраны раздумия автора, касающихся различных вопросов — о современном мире, истории, ...
Фарид Гусейн представит свою первую книгу
19 декабря, в 14.00 в арт-кафе «Этюд» (улица А. Джавид, 8) состоится презентация книги молодого поэта Фарида Гусейна «Алифба сырасы» («Алфавитный ряд»). В издании собраны стихи и эссе поэта. В ...
Подписано распоряжение о мерах по развитию Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о мерах по развитию Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер». Об этом сообщили в пресс-службе президента. Согласно документу в Ичеришехер на месте обрушенных, не имеющих историко-архитектурного ...
Книги азербайджанского автора, выпущенные на русском языке
В городе Казани на русском языке вышли в свет две книги директора Института фольклора Академии наук Азербайджана, доктора филологических наук Гусейна Исмаилова. Редакторами одной из книг «Азербайджанское ашугское искусство. Атмосфера ...
Первый номер журнала «Чинар»
Международный фонд имени Махмуда Кашгари начал издание нового журнала «Чинар». Первый номер журнала рассказывает о тюркском мире, его литературе и искусстве. В номере нашли место материалы о великих последователе суфизма ...
В свет выйдет монография о Саттаре Бахлулзаде
В день столетнего юбилея великого азербайджанского художника Саттара Бахлулзаде в поселке Амирджан прошло мероприятие, посвященное его памяти. Выступивший на мероприятии председатель Союза художников Азербайджана Фархад Халилов рассказал о жизни художника ...
Российское представительство Фонда Гейдара Алиева организовало благотворительный концерт
В киноконцертном комплексе «Баку» Москвы состоялся праздничный концерт для детей из 20 детских домов и школ-интернатов города. Мероприятие было проведено по инициативе главы представительства Фонда Гейдара Алиева в России Лейлы ...