Azərbaycan Çində “Bir kəmər – Bir yol” qlobal ticarət palataları və assosiasiyaları konfransında təmsil olunub
Çinin paytaxtı Pekində “Bir kəmər – Bir yol” qlobal ticarət palataları və assosiasiyaları konfransı (GCCAC) keçirilib. AZƏRTAC xəbər verir ki, yüzdən çox ölkədən dövlət qurumlarının, ictimai təşkilatların, ticarət və sənaye palatalarının, ...
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Londonda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Böyük Britaniyanın paytaxtı Londonda Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycanın bu ölkədəki səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyinə həsr olunan rəsmi qəbul keçirilib. AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbirdə Heydər ...
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun keçirilməsi bir daha göstərir ki, Azərbaycan humanitar məsələlərin müzakirə meydanına çevrilib
VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun keçirilməsi bir daha göstərir ki, Azərbaycan humanitar məsələlərin müzakirə meydanına çevrilib. Bunu Trend-ə açıqlamasında analitik Ehtiram Aşırlı deyib. E.Aşırlı qeyd edib ki, Azərbaycanda keçirilən VI ...
Türkiyə Respublikasının yaranmasının 95-ci ildönümü münasibətilə Bakıda rəsmi qəbul təşkil edilib
Türkiyə Respublikasının yaranmasının 95-ci ildönümü münasibətilə Bakıda rəsmi qəbul təşkil edilib. AZƏRTAC xəbər verir ki, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin təşkil etdiyi rəsmi qəbulda əvvəlcə Azərbaycanın və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib. Səfir Erkan ...
Zəngilansız 25 il…
Oktyabrın 29-da Azərbaycan Respublikasının Zəngilan rayonunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsindən 25 il ötür. Trend-in məlumatına görə, 1988-ci ildən 1993-cü ilin noyabrınadək düşmənə baş əyməyən, yağı hücumlarına sinə gərən, ...
Ərəb Dövlətləri Liqası: Azərbaycanda bütün etnik qruplar çox rahat və təhlükəsiz yaşayır
Azərbaycan etnik qrupların birlikdə yaşaya bildiyi çox uğurlu modeldir. Trend-in məlumatına görə, bunu Ərəb Dövlətləri Liqasının Mədəniyyətlərarası Dialoq Departamentinin direktoru Samiya Bibars VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu çərçivəsində keçirilən “Bakı ...
Qaxda “Yurd Hotel” mehmanxanasının istifadəyə verilməsi turizmin inkişafına mühüm töhfədir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 28-də Qax şəhərində “Ulu Yurd” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin “Yurd Hotel” mehmanxanasının açılışında iştirak ediblər. Dövlətimizin başçısı otelin rəmzi açılışını ...
Dini radikalizmin səbəbləri və doğurduğu nəticələr barədə müzakirələr aparılıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Heydər Əliyev İrsini Araşdırma Mərkəzi (www.aliyevheritage.org) tərəfindən Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyasının www.1905.az portalının bazasında keçirilən diskussiyalar davam edir. İnstitutdan AZƏRTAC-a bildirilib ki, növbəti diskussiya “Dini radikalizmin ...
Ermənistanın konslageri və ya “öz müqəddəratını təyin etmə hüququ”
Hüquqi cəhətdən “konslager” məhkəmədənkənar qaydada mülki sakinlərin kütləvi həbs yeridir. Adi azadlıqdan məhrumetmə yerlərindən fərqli olaraq “konslager” hərbi əməliyyatlar zamanı yaradılır və məhbusların islah olunması məqsədi daşımır. Bu düşərgələrin yaradılması ...
Abidələr xalqımızın milli-mənəvi zənginliyini yaşadan tarixi mirasdır
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Heydər Əliyev İrsini Araşdırma Mərkəzi (www.aliyevheritage.org) tərəfindən Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyasının www.1905.az portalının bazasında keçirilən diskussiyalar silsiləsi davam edir. Aİİ-dən AZƏRTAC-a bildirilib ki, növbəti diskussiya “Milli-mənəvi ...

Азербайджан представлен на конференции глобальных торговых палат и ассоциаций «Один пояс — один путь»
В столице Китая Пекине прошла конференция глобальных торговых палат и ассоциаций «Один пояс — один путь» (GCCAC). Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на конференции с участием представителей государственных структур, общественных организаций, торговых и ...
При организации Фонда Гейдара Алиева в Лондоне прошло мероприятие, посвященное 100-летию Азербайджанской Демократической Республики
В столице Великобритании Лондоне при организации Фонда Гейдара Алиева и посольства Азербайджана в этой стране прошел официальный прием, посвященный 100-летию Азербайджанской Демократической Республики. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в мероприятии приняли участие исполнительный ...
Азербайджан стал площадкой для обсуждения гуманитарных вопросов
Проведение VI Бакинского международного гуманитарного форума в очередной раз демонстрирует, что Азербайджан превратился в глобальную площадку для обсуждения гуманитарных вопросов. Об этом в понедельник сказал Trend аналитик Эхтирам Ашырлы. Ашырлы ...
В Баку состоялся официальный прием по случаю 95-й годовщины образования Турецкой Республики
В Баку состоялся официальный прием по случаю 95-й годовщины образования Турецкой Республики. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на официальном приеме, организованном посольством Турции в Азербайджане, вначале прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции. Посол ...
Со дня оккупации Зангиланского района Азербайджана прошло 25 лет
Сегодня исполняется 25 лет со дня оккупации вооруженными силами Армении Зангиланского района Азербайджана. С 1988 года по ноябрь 1993 года Зангилан противостоял вражеским атакам, потерял сотни шехидов, и стал последним ...
В Азербайджане мирно и безопасно сосуществуют все этнические группы — ЛАГ
Азербайджан — очень успешная модель страны, в которой мирно сосуществуют этнические группы. Об этом во время выступления на третьей пленарной сессии на тему «Бакинский процесс – межкультурный диалог во имя ...
Открытие в Гахе отеля Yurd Hotel — важный вклад в развитие туризма
28 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии в городе Гах отеля Yurd Hotel Общества с ограниченной ответственностью «Улу Юрд». Глава государства ...
Концентрационный лагерь Армении в Карабахе или «право на самоопределение»
По юридическому определению концентрационный лагерь – это место массового заключения гражданского населения, обычно во внесудебном порядке. В отличие от обычных мест лишения свободы, концлагеря создаются в период военных действий и ...
Число освобожденных заложников в ходе нагорно-карабахского конфликта составляет 1 480 человек – госкомиссия Азербайджана
За последние месяцы Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Азербайджана зарегистрировала 13 человек как пропавших без вести. Об этом говорится в сообщении Госкомиссии, распространенном во ...
В Баку начал работу VI Международный гуманитарный форум
25 октября в Центре Гейдара Алиева начал работу VI Бакинский Международный гуманитарный форум. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в официальной церемонии открытия Форума приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан ...