Hörmətli üzvlər, Azərbaycanın Avronest PA-nın vitse-prezidenti, Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi, 15 aprel 2015-ci ildə Brüsseldə qondarma erməni soyqırımının yüzilliyinə dair keçirdiyiniz müzakirə və səsverməyə, qəbul edilən qətnaməyə öz ...
Avropa Parlamentində (AP) qondarma “erməni soyqırımı” ilə əlaqədar aprelin 15-də qəbul edilmiş qətnamə əsassız, qərəzli və qeyri-ciddi olaraq, ikili standartların bariz nümunəsidir. Bunu Avropa Parlamentində qondarma “erməni soyqırımı”ı ilə bağlı ...
“Avropa Parlamentinin qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı qəbul etdiyi qətnamə Avropa Parlamenti tarixində ən biabırçı, heç bir həqiqəti əks etdirməyən, l Dünya müharibəsinin real tarixini təhrif edən, ədalətsiz, xüsusi məqsəd ...
“Sizi – “İslam maarifçiliyi və müasir dövr” Beynəlxalq Bakı konfransının iştirakçılarını səmimi qəlbdən salamlayır, hamınıza ən xoş arzu və diləklərimi yetirirəm. Bu gün sürətlə qloballaşan dünyada etnik-dini zəmində baş verən ...
“Bu gün Azərbaycanda insan hüquqlarının, demokratiyanın, söz, məlumat, sərbəst toplaşmaq azadlığının durumu heç bir dünya ölkəsindən geri qalmır”. Trend-in məlumatına görə, bu barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İctimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi ...

Elkhan Suleymanov appeals to European Parliament
Elkhan Suleymanov, the Vice-president of the Euronest PA, has appealed to members of the European Parliament. The appeal reads: I write to you to express my definite objection to your ...
European Parliament’s resolution on “Armenian genocide” proof of double standards
The resolution on “Armenian genocide” adopted by the European Parliament on Apr.15 is unfounded, biased, is not serious and is a vivid example for double standards, Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson ...
Occupation of Azerbaijani lands hinders European-Asian dialogue – Turkish ex-president
The occupation of Azerbaijani lands by Armenia is a serious problem in the South Caucasus which hasn’t been resolved so far, Turkish former President Abdullah Gul said. Gul said it ...
Baku hosts business forum of SOCAR and Caspian European Club
Prospects of development of the oil-gas industry and possibilities for cooperation between SOCAR and member-companies of the Caspian European Club have been discussed today (April 15) at the business-forum arranged ...
Top official says resolution on “Armenian Genocide” in European Parliament – disgraceful
The resolution of the European Parliament on the “Armenian genocide” is the most disgraceful one in this structure’s history, Ali Hasanov, Azerbaijani presidential aide for public and political affairs told ...