Şamaxıda I Üzüm və Şərab Festivalı çərçivəsində Azərbaycanda şərab istehsalının inkişafına dair dəyirmi masa keçirilib
Avqustun 30-da Şamaxı rayonunun Meysəri kəndində I Azərbaycan Üzüm və Şərab Festivalına start verilib. AZƏRTAC-ın bölgə müxbiri xəbər verir ki, I Üzüm və Şərab Festivalı çərçivəsində ilk tədbir – dəyirmi ...
“The Washington Times” qəzeti Azərbaycanın birinci xanımının nəcib təşəbbüsündən yazıb
ABŞ-da çıxan “The Washington Times” qəzetində “Caspian Group Holdings”in baş direktoru Rob Sobhaninin “Mehriban Əliyeva: ağacəkmə layihəsi ilə tanınan Azərbaycanın birinci xanımı” sərlövhəli məqaləsi dərc olunub. AZƏRTAC xəbər verir ki, məqalədə ...
Mehriban Əliyeva öz fəaliyyəti ilə Azərbaycan xalqının dərin rəğbətini və sevgisini qazanıb
Müasir müstəqil Azərbaycanın inkişafında, sosial məsələlərin həllində yaxından iştirak etmək, mərhəmət, əxlaqi ideyalara sadiqlik, insanlara daim kömək əli uzatmaq, xeyirxah işlər görmək… Bütün bunlar Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev ...
Azərbaycanın hərbi orkestri ilk dəfə “Spasskaya Başnya” XII beynəlxalq hərbi musiqi festivalında təmsil olunur
Azərbaycan Ordusu Moskvada keçirilən “Spasskaya Başnya” XII beynəlxalq hərbi musiqi festivalında ilk dəfə təmsil olunur. AZƏRTAC xəbər verir ki, avqustun 23-də Moskvadakı Qırmızı Meydanda başlayan “Spasskaya Başnya” festivalında Heydər Əliyev adına ...
Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının işğalından 26 il ötür
Ermənistan silahlı qüvvələri 1993-cü il avqustun 23-də Azərbaycanın Füzuli və Cəbrayıl rayonlarını işğal ediblər. AZƏRTAC xəbər verir ki, bu iki rayonun işğalı Azərbaycan iqtisadiyyatına 9 milyard dollara yaxın ziyan vurub. İşğal ...
Ukraynada “Nəsimi ili” çərçivəsində tədbir keçirilib
Ukraynanın Volın vilayətinin Şatsk şəhərində “Nəsimi ili” ilə bağlı tədbir keçirilib. AZƏRTAC xəbər verir ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Azərbaycan-Ukrayna Beynəlxalq Alyansının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Volın vilayətinin, ...
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə elmi-tarixi və fəlsəfi müstəvidə baxış
Akademik Ramiz Mehdiyevin “Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi: problemin mənbələri və nizamlanma perspektivləri” kitabı çapdan çıxıb Azərbaycanın müstəqillik illərində yürütdüyü tarazlaşdırılmış xarici siyasət, neft-qaz ehtiyatlarından praqmatik şəkildə istifadə edilməsi, sosialyönümlü daxili ...
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Azərbaycanın layiqli övladları, əsgər və zabitləri ilə fəxr edirəm
Azərbaycanın layiqli övladları, əsgər və zabitləri ilə fəxr edirəm. Trend-in məlumatına görə, bu barədə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəsmi “İnstagram” səhifəsində edilən paylaşımda qeyd edilir. Paylaşımda bildirilir: “Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali ...
Sumqayıtlı əkiz qardaşlardan qəbul imtahanlarında yüksək nəticə – biri 694, digəri isə 676 bal toplayıb
Sumqayıtlı əkiz qardaşlar ali məktəblərə keçirilən qəbul imtahanlarında yüksək nailiyyət qazanıblar. Belə ki, bu il Ağamalıyev ailəsinin iki övladı – Məhəmməd 694 balla, Əli isə 676 balla Azərbaycan Tibb Universitetinin ...

В Шамахе в рамках I Фестиваля винограда и вина состоялся «круглый стол», посвященный развитию производства вина в Азербайджане
30 августа в селе Мейсери Шамахинского района стартовал I Азербайджанский фестиваль винограда и вина. Как сообщает региональный корреспондент АЗЕРТАДЖ, в рамках I Фестиваля винограда и вина состоялось первое мероприятие – «круглый ...
The Washington Times о кампании по посадке деревьев, инициированной первой леди Азербайджана
Американская газета The Washington Times опубликовала статью директора Caspian Group Holdings Роба Собхани под названием «Мехрибан Алиева: первая леди Азербайджана, известная своим проектом по посадке деревьев», в которой говорится об ...
Мехрибан Алиева своей деятельностью завоевала глубокое уважение и любовь народа
Непосредственное участие в развитии современного независимого Азербайджана, решении социальных вопросов, приверженность идеям милосердия, нравственности, постоянное стремление протянуть руку помощи людям, совершать благие дела… Все это составляет главный стержень жизненной философии ...
Азербайджанский военный оркестр впервые представлен на XII Международном военном музыкальном фестивале «Спасская башня»
Азербайджанская армия впервые представлена на проходящем в Москве XII Международном военном музыкальном фестивале. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в стартовавшем 23 августа фестивале «Спасская башня» на Красной площади в Москве принимает также участие ...
Минуло 26 лет со дня оккупации Физулинского и Джебраильского районов
23 августа 1993 года вооруженные силы Армении оккупировали Физулинский и Джебраильский районы Азербайджана. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, оккупация этих двух районов нанесла урон азербайджанской экономике примерно на 9 миллиардов долларов. В результате ...
В Украине в рамках «Года Насими» состоялось мероприятие
В городе Шацк Волынской области Украины состоялось мероприятие, связанное с «Годом Насими». Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в мероприятии, прошедшем при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и организации Международного альянса «Азербайджан-Украина», ...
Взгляд на армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт в научно-исторической и философской плоскости
Вышла из печати книга академика Рамиза Мехтиева «Армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт: истоки проблемы и перспективы урегулирования» Проводимая Азербайджаном в годы независимости сбалансированная внешняя политика, прагматичное использование нефтегазовых ресурсов, социально-ориентированная внутренняя политика ...
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Испытываю чувство гордости за достойных сынов, солдат, офицеров Азербайджана
Испытываю чувство гордости за достойных сынов, солдат, офицеров Азербайджана. Об этом Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева написала на официальной странице в Instagram, сообщает в воскресенье Trend. «С группой выпускников Азербайджанской высшей военной ...
Успех братьев-близнецов из Сумгайыта
На вступительных экзаменах в вузы нынешнего года братья из Сумгайыта — Магомед и Али Агамалиевы, набрав соответственно 694 и 676 баллов, поступили в Азербайджанский государственный медицинский университет на лечебный факультет. ...