Yeni fərdi yaşayış evləri Qarabağ müharibəsi əlillərinin istifadəsinə verildi
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Beyləqan rayonunda inşa etdirilmiş fərdi yaşayış evləri Qarabağ müharibəsi əlillərinin istifadəsinə verilib. Bu barədə Trend-ə Nazirlikdən məlumat verilib. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun ...
“Yandex”də erməni təxribatının qarşısı alınıb
Rusiyaya məxsus “Yandex.ru” axtarış sistemində Azərbaycanla bağlı dezinformasiya Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin məsələyə müdaxiləsilə proqramdan çıxarılıb. Bu barədə Trend-ə Komitədən məlumat verilib. Bununla bağlı Dövlət Komitəsinə məlumat daxil olan ...
İslam mədəniyyətinin inkişafında Azərbaycan alimlərinin roluna dair müzakirələr aparılıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Heydər Əliyev İrsini Araşdırma Mərkəzi (www.aliyevheritage.org) Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyasının www.1905.az  portalının bazasında keçirilən diskussiyaları davam etdirib. Müzakirələrdə Aİİ-nin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, ...
“Dədə Qorqud irsi” UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilib
Noyabrın 28-də Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 13-cü sessiyasında qəbul edilmiş qərarla Azərbaycanın Türkiyə və Qazaxıstan ilə birgə təqdim etdiyi “Dədə ...
Finlandiyada Datse Ştrausanın “Qarabağ atları” rəsm sərgisi keçirilib
Finlandiyanın Espoo şəhərində Avropa Azərbaycanlıları Konqresinə üzv olan Finlandiya-Azərbaycan Assosiasiyasının (FAA) təşkilatı dəstəyi ilə “Qarabağ atları” rəsm sərgisi açılıb. AZƏRTAC xəbər verir ki, latviyalı rəssam xanım Datse Ştrausanın rəsmlərindən ibarət olan ...
YUNESKO-nun Hökumətlərarası Komitəsində Ermənistanın təxribatının qarşısı alınıb
YUNESKO-nun Hökumətlərarası Komitəsində Ermənistanın təxribatının qarşısı alınıb. Mədəniyyət Nazirliyindən Trend-ə verilən məlumata göröə, Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində keçirilən YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin növbəti 13-cü ...
Prezident İlham Əliyev Rusiya Federasiyası Çeçenistan Respublikasının başçısı Ramzan Kadırovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 27-də Rusiya Federasiyası Çeçenistan Respublikasının başçısı Ramzan Kadırovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan və çeçen xalqları arasında tarixən dostluq ...
Azərbaycan “National Geographic Traveler Awards-2018” mükafatının iki nominasiyasında ilk üçlükdədir
Azərbaycan “National Geographic Traveler Awards -2018” mükafatının iki nominasiyasında ilk üçlüyə daxil olub. AZƏRTAC xəbər verir ki, ən yaxşı turizm istiqamətləri və xidmətləri üçün 25 nominasiyada onlayn-səsvermə iyunun 22-dən oktyabrın 22-dək ...
Vladimir Solovyov: Hiss edirdim ki, Prezident İlham Əliyev gün ərzində mətbuatı şəxsən izləyir
Rusiya Jurnalistlər İttifaqının sədri Vladimir Solovyov Azərbaycana səfəri zamanı Prezident İlham Əliyevlə görüşünün təəssüratları barədə danışıb. AZƏRTAC xəbər verir ki, Vladimir Solovyov Prezident İlham Əliyevin Rusiya və Azərbaycan mətbuatında baş verənlərdən ...
Çinin elmi jurnalında dahi Nizami Gəncəvi haqqında məqalə dərc olunub
Çinin ən nüfuzlu elmi nəşrlərindən olan Pekin Xarici Dillər Universitetinin “Asiya və Afrika üzrə tədqiqatlar” jurnalında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığı və Azərbaycan ...

Инвалиды Карабахской войны получили новое жилье
Инвалидам Карабахской войны переданы в пользование частные дома, построенные для них в Бейлаганском районе, говорится в сообщении министерства труда и социальной защиты населения, распространенном в пятницу. В соответствии с поручением ...
В Yandex пресечена армянская провокация против Азербайджана
Благодаря вмешательству Госкомитета по работе с диаспорой Азербайджана в принадлежащей России поисковой системе Yandex.ru из программы удалена дезинформация об Азербайджане, говорится в четверг в сообщении комитета. После того, как в ...
«Яллы (Кочери, Тензере), традиционные групповые танцы Нахчывана» включены в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, нуждающегося в срочной охране
«Яллы (Кочери, Тензере), традиционные групповые танцы Нахчывана» включены в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, нуждающегося в срочной охране. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в совместном заявлении министерств культуры и иностранных ...
В Финляндии состоялась выставка картин Даце Штраус «Карабахские скакуны»
В финском городе Эспоо при организационной поддержке Ассоциации Финляндия-Азербайджан (АФА), являющейся членом Конгресса азербайджанцев Европы, состоялось открытие художественной выставки «Карабахские скакуны». Как сообщает АЗЕРТАДЖ, выставка, состоящая из полотен латвийской художницы Даце ...
В Межпарламентском комитете ЮНЕСКО пресечена попытка армянской провокации
В Межпарламентском комитете ЮНЕСКО была пресечена попытка армянской провокации, говорится во вторник в сообщении министерства культуры Азербайджана. В ходе 13-й сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по охране нематериального наследия в городе ...
Президент Ильхам Алиев принял делегацию под руководством главы Чеченской Республики Российской Федерации Рамзана Кадырова
27 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию под руководством главы Чеченской Pеспублики Российский Федерации Рамзана Кадырова. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, подчеркнув, что между азербайджанским и чеченским народами исторически существовали дружественные ...
В двух номинациях премии National Geographic Traveler Awards -2018 Азербайджан вошел в первую тройку победителей
Азербайджан в двух номинациях премии National Geographic Traveler Awards -2018 вошел в первую тройку победителей. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, онлайн-голосование за лучшие туристические направления и услуги в 25 номинациях проходило c 22 ...
Владимир Соловьев: Я почувствовал, что Президент Ильхам Алиев лично отслеживает прессу в течение дня
Председатель Союза журналистов России Владимир Соловьев поделился впечатлениями о встрече с Президентом Ильхамом Алиевым во время визита в Азербайджан. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Владимир Соловьев сказал, что Президент Ильхам Алиев очень подробно ...
В китайском научном журнале опубликована статья о гениальном поэте Низами Гянджеви
В журнале Пекинского университета иностранных языков «Исследования по Азии и Африке», являющемся одним из самых авторитетных научных изданий Китая, опубликована статья вице-президента НАНА Исы Габиббейли под названием «Жизнь и творчество ...
Сегодня отмечается Всемирный день информации
26 ноября отмечается Всемирный день информации. Это профессиональный день работающих в сфере ИКТ, который ежегодно проводится с 1994 года по инициативе Международной академии информатизации (МАИ), имеющей генеральный консультативный статус в ...