Nəsimi festivalı: “Şamaxı antologiyası” əlyazmasına dair sərginin təqdimatı olub
Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən ikinci Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində sentyabrın 29-da Şamaxı tarix-diyarşünaslıq muzeyində “Şamaxı antologiyası” əlyazmasına dair sərginin təqdimatı olub. ...
VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasının açılışı olub
Sentyabrın 27-da Bakı İdman Sarayında Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasının açılışı olub. AZƏRTAC xəbər verir ki, VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 ...
Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi Prezident İlham Əliyevin Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı müvafiq Sərəncamına əsasən tədbir keçirib. AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbir Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri, ...
Hikmət Hacıyev: Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyündən kənar həlli modeli mövcud deyil
Ermənistanın baş naziri Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin siyasi, hüquqi və tarixi aspektlərini BMT tribunasından tamamilə təhrif olunmuş şəkildə təqdim edib. Bu fikri AZƏRTAC-a Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin ...
Rusiya və Azərbaycanın gənc ictimaiyyətçiləri vahid informasiya məkanı uğrunda çıxış ediblər
Sankt-Peterburqda keçirilən VII Rusiya-Azərbaycan Gənclər Forumu başa çatıb. Rusiya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun mətbuat xidmətindən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, yeddinci dəfə keçirilən tədbir bir çox iştirakçılar üçün ilk bu cür təcrübə olub. Forumun ...
AZƏRTAC Xəzər-Qara Dəniz regionu ölkələri üzrə ilin xəbər agentliyi mükafatına layiq görülüb
Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) Xəzər-Qara Dəniz region ölkələri üzrə ilin xəbər agentliyi “Caspian Energy Award” mükafatına layiq görülüb. Mükafatı “Caspian European Club”un sədrinin birinci müavini, Baş icraçı direktor Telman ...
Dövlət Komissiyası: Azərbaycan Dilqəm Əsgərovun və Şahbaz Quliyevin Karen Kazaryan və Araik Kazaryan ilə mübadiləsinə hazırdır
Azərbaycan Respublikası tərəflərdə saxlanılan əsir-girovların “hamının-hamıya” prinsipi əsasında azad olunması və gələcəkdə əsir-girov götürülən şəxslərin, eyni zamanda, meyitlərin üç gündən gec olmayaraq qaytarılmasını aidiyyəti beynəlxalq təşkilatların vasitəçiliyi ilə 2016-cı ilin ...
Azərbaycanın xanlıqlar dövrü haqqında kitab Rusiya kitabxanalarında
Moskvada nəşr olunmuş “Политическое наследие периода ханств истории Азербайджана в свете документов” (“Tariximizin xanlıqlar dövrünün siyasi irsi sənədlər işığında”) kitabı Rusiyanın aparıcı kitabxanalarına verilib. Tərcümə Mərkəzindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, akademik Ramiz ...
Şamaxının Muğanlı kəndində zəlzələdən qəzalı vəziyyətə düşmüş evin yerində yeni ev inşa olunub
Sentyabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunun Muğanlı kənd sakini Zamiq Səfərova məxsus, zəlzələ nəticəsində qəzalı vəziyyətə düşmüş evin yerində inşa olunan evə baxıb. Mehriban Əliyeva: Xoş ...
Bakının azadlığı uğrunda şəhid olmuş türk əsgərlərinin xatirəsi anılıb
Sentyabrın 15-də Qafqaz İslam Ordusunun Bakını bolşevik-daşnak hərbi birləşmələrindən azad etməsindən 101 il ötür. AZƏRTAC xəbər verir ki, bu münasibətlə Türkiyənin ölkəmizdəki səfirliyi və bir sıra ictimai təşkilatların nümayəndələri Şəhidlər xiyabanında ...

Фестиваль Насими: состоялась презентация выставки, посвящённой рукописи «Шамахинская антология»
29 сентября в рамках второго Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими, организованного Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, в Шамахинском историко-краеведческом музее состоялась презентация выставки, посвящённой рукописи «Шамахинская антология». ...
Состоялось открытие VI Бакинской международной книжной выставки-ярмарки
27 сентября в Бакинском Дворце спорта состоялось открытие VI Бакинской международной книжной выставки-ярмарки, организованной Министерством культуры. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, VI Бакинская международная книжная выставка-ярмарка посвящена 650-летию гениального азербайджанского поэта Имадеддина Насими. ...
Хикмет Гаджиев: Модели урегулирования конфликта вне территориальной целостности Азербайджана не существует
Премьер-министр Армении в совершенно искаженной форме преподнес с трибуны ООН политические, правовые и исторические аспекты армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Азербайджанской ...
Молодые общественники России и Азербайджана выступили за единое информпространство
В Петербурге завершил работу российско-азербайджанский молодежный форум. Как сообщили АЗЕРТАДЖ в пресс-службе межпарламентской группы дружбы Россия-Азербайджан, форум молодежи России и Азербайджана в Петербурге проходил в седьмой раз, но для многих участников был ...
АЗЕРТАДЖ удостоен премии новостного агентства года по странам Каспийско-черноморского региона
Азербайджанское государственное информационное агентство (АЗЕРТАДЖ) удостоен премии «Caspian Energy Award» новостного агентства года по странам Каспийско-черноморского региона. Премия была вручена 19 сентября первым заместителем, генеральным исполнительным директором «Caspian European Club» ...
Государственная комиссия: Азербайджан готов к обмену Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева на Карена Казаряна и Араика Казаряна
В апреле 2016 года Азербайджанская Республика при посредничестве соответствующих международных организаций предложила Республике Армения освобождение содержащихся сторонами пленных и заложников по принципу «всех на всех» и возвращение в дальнейшем лиц, ...
Книга о периоде ханств Азербайджана передана в библиотеки России
Изданная в Москве книга «Политическое наследие периода ханств истории Азербайджана в свете документов» передана в ведущие библиотеки России. Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Центре перевода, книга, автором которой является академик Рамиз Мехтиев, включена ...
В селе Муганлы Шамахинского района построен новый дом на месте дома, пришедшего в аварийное состояние в результате землетрясения
14 сентября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева посмотрела дом жителя села Муганлы Шамахинского района Замига Сафарова, построенный на месте дома, пришедшего в аварийное состояние в результате землетрясения. Мехрибан Алиева: Здравствуйте, ...
Почтена память турецких солдат, ставших шехидами за освобождение Баку
15 сентября исполнился 101 год со дня освобождения Кавказской исламской армией Баку от большевистско-дашнакских военных соединений. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, по этому случаю сотрудники посольства Турции в нашей стране и представители ряда ...
Афлатун Амашов: Деятельность журналистов в конфликтных зонах достойна высокой оценки
В рамках ежегодного собрания Всемирной ассоциации советов печати, проходящего в Баку, состоялось пленарное заседание на тему «Характер деятельности журналистов в экстремальных ситуациях, сложившихся в связи с войной или конфликтом». Как ...