İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzi 19 insan alveri qurbanına yardım göstərib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzi respublikanın bölgələrində maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirir. Nazirliyin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən Trend-ə verilən məlumata görə, İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım ...
Bakı-2015 I Avropa Oyunlarında ilk yarışa start verilib
Bakı-2015 I Avropa Oyunlarında ilk yarış başlayıb. Apasport.az saytının məlumatına görə, saat 09:00-da Bakı Su İdmanı Mərkəzində sinxron üzgüçülərin mübarizəsi başlayıb.   Təsnifat mərhələsində sərbəst hərəkətləri yerinə yetirəcək üzgüçülər Avropa ...
Elmar Məmmədyarov ÜST-nin Avropa Regional Bürosunun direktoru ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa Regional Bürosunun direktoru Jujanna Yakabı qəbul edib. XİN-in mətbuat xidmətindən Trend-ə verilən məlumata görə, birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsi münasibətilə ölkəmizi ...
Azərbaycan Prezidenti Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədrini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 11-də birinci Avropa Oyunlarının açılış mərasimində iştirak etmək üçün ölkəmizə səfərə gələn Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədri Mladen İvaniçi qəbul edib. Azərbaycan ilə ...

Turkish president visits Azerbaijan
Turkish President Recep Tayyip Erdogan arrived in Azerbaijan to attend the opening ceremony of the first European Games. Turkish Defense Minister Ismet Yilmaz, Minister of Culture and Tourism Omer Celik, ...
James Warlik: “I am looking forward to the opening of the Baku-2015 I European Games “
“I am looking forward to the opening of the Baku-2015 I European Games, today and discussions on Nagorno Karabakh, including a visit to IDPs from the conflict”.  U.S. co-chair of ...
President of the International Olympic Committee arrives in Azerbaijan
Thomas Bach, President of the International Olympic Committee (IOC) has arrived in Azerbaijan today to participate in the opening ceremony of the first European Games, APA reports. At the Heydar ...
President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was awarded the highest state award of Serbia – “Sreten” order
Azerbaijani President Ilham Aliyev has met with President of the Republic of Serbia Tomislav Nikolic, who arrived in Azerbaijan to attend the opening ceremony of the first European Games, APA ...
Ban Ki-moon welcomes opening of First European Games in Baku
UN Secretary-General Ban Ki-moon welcomes the opening of the First European Games in Baku and commends the people and the Government of Azerbaijan for the organization of the Games, UN ...
Azerbaijani president receives chairman of House of Deputies of Czech Republic
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received chairman of the House of Deputies of the Czech Republic Jan Hamacek June 11 who is in Baku to attend the ...
President Ilham Aliyev receives Prime Minister of Bulgaria
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Prime Minister of the Republic of Bulgaria Boyko Borisov, who is in Baku to attend the opening ceremony of the ...