“Azərbaycan “ın növbəti sayı
“Azərbaycan” jurnalının 2010-cu ildəki ikinci sayı “Poeziya” bölməsilə açılır. Bu bölmədə xalq şairi Nəriman Həsənzadənin “Nuru paşa” poeması ilə yanaşı, Xasay Mehdizadə, Tamella Pərvin, Süleyman İsmayıl, Mahcamal, Rahil Məmməd, Rafiq ...
“Naxçıvan milli geyimləri “
“Naxçıvan milli geyimləri” adlı kitab işıq üzü görüb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Qadir Qədirzadənin rəy verdiyi kitabda maddi mədəniyyətimizin mühüm elementlərindən biri olan geyimlər, onların tarixi, hazırlanma üsulları ...
“Füyuzat “ın növbəti nömrəsi
“Nur” nəşriyyat-poliqrafiya mərkəzində “Füyuzat” jurnalının növbəti nömrəsi çapdan çıxıb. Jurnalın bu nömrəsinin ilk səhifəsində nəşrin baş redaktoru, filologiya elmləri doktoru, professor Teymur Əhmədovun 20 Yanvar və Xocalı faciələrindən bəhs edən ...
“Musa Yaqubun Poeziyası”
Tanınmış yazıçı-publisist, dosent Allahverdi Eminovun Mütərcim Nəşriyyat və Poliqrafiya Mərkəzində yenicə çapdan çıxmış kitabı belə adlanır. Azərbaycanın görkəmli şairi, çağdaş poeziyamızın söz nəhənglərindən olan, Söz Azadlığını Müdafifiə Fondunun (SAMF) sədri ...
Mətbuatdan yüksələn jurnalistlərin çağdaş mətbuat barədə dedikləri…
Mətbuat sahəsində çalışmaq bir çox həmkarımızın karyera qazanmasında mühüm rol oynayıb. Vaxtilə mətbuatda sıravi müxbir, redaktor vəzifələrində işləmiş bəzi həmkarlarımız indi dövlət orqanları və ya böyük şirkətlərdə mətbuat xidmətinin rəhbəri, ...
Parlament jurnalistləri deputat Xanhüseyn Kazımlını necə xarakterizə edirlər?
Milli Məclisdə akkreditə olunan jurnalistlər deputatların şəxsi keyfiyyəti, fəaliyyəti barədə nə düşünür, onları ayrı-ayrılıqda necə xarakterizə edirlər? Həmkarlarımız bu dəfə deputat, Sosial Rifah Partiyasının sədri Xanhüseyn Kazımlı barədə fikirlərini bildirirlər. ...
Əyalət mətbuatı
Azərbaycanda müasir dünya standartlarına cavab verən müstəqil KİV formalaşmaqdadır. Dördüncü hakimiyyət adlandırılan KİV-in sərbəst inkişafı üçün hər cür şərait yaradılıb. KİV və ifadə azadlığının qarşısını alan bütün süni maneələr aradan ...
“Müasir təlim metodları” kitabı hazırlanır
Gənclər üçün Təhsil Mərkəzi Azərbaycanda ilk dəfə olaraq “Müasir təlim metodlar” adlı kitabın hazırlanmasına başlayıb. Mərkəzdən Modern.az-a verilən məlumata görə, özündə beynəlxalq və yerli təcrübəyə əsaslanmış bilikləri toplayan kitabın hazırlanmasında ...
Jurnalistika fakültəsində oxuyanlar jurnalist olmaq istəyirlərmi?
Jurnalistika yaradıcılıq tələb edən ixtisasdır. Jurnalist olmaq düşüncələrini sərbəst, həm də orijinal tərzdə ifadə etmək deməkdir. Bu peşə azad sözün inkişafına geniş imkanlar açır. Fikirlərini ictimaiyyətə çatdırmaq, cəmiyyətin nöqsanlarını, bəlalarını ...
Məhbus jurnalistə yeni məktublar
Məhbus jurnalist Eynulla Fətullayevə “Amnesty İnternational” təşkilatının təşəbbüsü ilə başladılmış beynəlxalq dəstək aksiyası davam edir. Jurnalistin saxlandığı Bakı İstintaq Təcridxanasına müxtəlif təşəbbüs qruplarının hazırladığı rəmzi kağız zəncirlər, məktub və açıqcalar ...

Конкурс коротких рассказов
На странице сайта радиоазадлык, в рубрике «Читальный зал» проводится конкурс коротких рассказов. На конкурс короткого рассказа принимаются работы объемом до 7 тысяч знаков, неопубликованные ранее ни в печатных, ни в ...
Очередной номер журнала «Азербайджан»
Второй выпуск 2010 года журнала Азербайджан открывается «Поэзией». В этом отделе наряду с поэмой народного поэта Наримана Гасанзаде «Нуру паша», также опубликованы стихотворения Хасая Мехдизаде, Тамилы Первин, Сулеймана Исмаила, Махджамала, ...
«Национальные одежды Нахчывана»
Вышел в свет издание «Национальные одежды Нахчывана». В книге нашли отражения важные элементы материальной культуры нашего народа — одежды, их история, методы изготовки и виды, а также красочные рисунки национальных ...
Очередной номер «Фиюзат»
В полиграфическо-издательском центре «Нур» вышел в свет очередной номер журнала «Фиюзат». На первой странице данного номера напечатаны аналитические статьи главного редактора журнала, д.ф.н., профессора Теймура Ахмедова, посвященные трагедиям 20 января ...
Новые издания на русском языке
Произведения директора Фольклорного института НАНА, доктора филологических наук Гусейна Исмаилова «Ашугское творчество Азербайджана. Ашугская среда Гейчи» и «Вопросы русской литературы в азербайджанском литературоведении» изданы на русском языке. Об этом сообщили ...
«Элегия карабахской матери»
Впервые в Азербайджане издан сборник стихотворений известного туркменского писателя поэта Ораза Ягмура «Элегия карабахской матери». В молодости, проходивший военную службу в Азербайджане Ораз, впоследствии обращался к теме Азербайджан. Получивший международную ...
Журналистка-Азербайджана осуждена к 8 годам лишения свободы
Революционный суд Тебриза заочно осудил на 8 лет заключения журналистку-азербайджанку, правозащитницу Шахназ Гулами. По информации сайта «Медиа форум», Ш.Гулами обвиняется в осуществлении пропаганды против государственного устройства Исламской Республики Иран, распространении ...
Фонд господдержки СМИ переехал в новый офис
29 марта Фонд господдержки СМИ при президенте переехал в новый офис. Офис расположен на проспекте «Метбуат», в новостройке возле издательства «Азербайджан». По информации Исполнительного директора Фонда господдержки СМИ при президенте ...