AMEA Milli Ensiklopediya Elmi-Mərkəzi tərəfindən hazırlanan ensiklopediyanın ilk cildi "Şərq-Qərb" nəşriyyatında nəşr olunacaq. ... |
Bu gün televiziya yaratmaq hər kəsin işi deyil. Heç televiziya yaratmağı və televiziyaya sahib olmağı dünyanın ən aparıcı avtomobil konsernləri belə düşünmürlər. Hətta dünyanın ən iri avtomobil istehsalçıları belə bir riskə girməkdən çəkinir. Baxmayaraq ki, bu gün bəzi avtomobil şirkətlərinin internetdə onlayn rejimdə yayımlanan televiziyaları var. ... |
Bu sözləri Bəstəkarlar İttifaqında keçirilən görüşdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) sədri, xalq yazıçısı Anar demişdir.Ziyalılarımızın xalqa tanıdılması, onların tövsiyələrindən bəhrələnmək, cəmiyyət və şəxsiyyət anlayışı hər zaman olduğu kimi bu gün də aktualdır. ... |
“Azərbaycanlılara qarşı qırğınlar törədən Stepan Şaumyanın Hindistanla bağlılığı faktı dərindən araşdırılacaq”.Bu barədə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Tarix İnstitutunun direktoru Yaqub Mahmudov bu gün keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.Onun sözlərinə görə, Şaumyanın güllələnməməsi və Hindistanla əlaqələri ilə bağlı bir neçə qaranlıq məqam var: “SSRİ xalq artisti Rəşid Behbudov Hindistanda olarkən bu ölkənin şimalına konsert verməyə gedəndə yerli müxbirlərdən biri ona deyib ki, bu günlərdə burada sizin məşhur həmyerliniz dəfn olunub.... |
Bildiyimiz kimi İstanbulda Türkdilli xalqların musiqilərini dünyaya tanıtmaq məqsədilə "Türk Musiqi Birliyi" (TMB) televiziya kanalı fəaliyyət göstərir. Yanvarın 28-də Azərbaycanda səfərdə olan televiziyanın rəhbəri Naim Burak Elçi və kanalın beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Nazilə Abbasovanın iştirak ilə mətbuat konfransı keçirilib. ... |
Bakıda fəaliyyət göstərən Rusiya Mədəniyyət və İnformasiya Mərkəzində tanınmış yazar Aleksandr Hakimovala görüş keçirilib. Bu barədə Mərkəzdən məlumat verilib. Tədbirdə tanınmış mədəniyyət, incəsənət xadimləri iştirak edib. ... |
"Elm" nəşriyyatında filologiya elmləri doktoru Məmməd Adilovun əl yazma və ədəbi əsərlərin tarixinə həsr olunan "Azərbaycan poliqrafiyası" adlı kitabı işıq üzü görüb. ... |
Fevralın 9-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bərpa olunan muzey eksponatlarına həsr olunan sərgi keçiriləcək. ... |
“Ağdaş” qəzetinin redaktoru Fariz Zal oğlu Rüstəmov yanvarın 26-da dünyasını dəyişib. Bu barədə Lent.az-a Azərbaycan Mətbuat Şurasından bildirilib. ... |
Bərdə rayonunda qanunsuz ov edən şəxs saxlanılıb. ... |
“Məşədi Əzizbəyov Salyan və Biləsuvarda qırğınlar törədən cəza dəstələrinə başçılıq edib” ... |
Selman Qasımov: “Məktəbin həyətində tonqal qalayıb, hollanda uşaqlara Novruz şənliyi keçirdik” .... |
“Covdarlıqda ucurumdan qoruyan” adlı dünya şöhrətli romanın müəllifi, 20-ci əsrin klassiki, Amerika yazıçısı Cerom Devid Selincer 91 yaşında vəfat edib. ... |
Milli Məclisin mətbuat xidmətinin rəhbəri Akif Nəsirov yanvarın 29-da keçirdiyi mətbuat konfransında deyib ki, “Millət vəkili”, “Parlamentin səsi”, “Parlament”, “Parlament-2005”, “Parlament və cəmiyyət”, “Deputatın tribunası”, “Parlament xəbərləri” qəzetləri Milli Məclisin adından istifadə edir. ... |
Fevarlın 10-dan 14-dək Minsk şəhərində (Belarus) XVII Minsk Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası keçiriləcək. Yarmarkada Azərbaycanı təmsil məqsədilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən xüsusi stend icarəyə götürülüb. Sərgi zamanı son illərdə ölkəmizdə işıq üzü görmüş, zəngin məzmuna və yüksək poliqrafik keyfiyyətə malik 100-dən çox adda kitabın nümayişi nəzərdə tutulub.... |

Состоялось мероприятие в Совете печати Азербайджана
Как известно в Стамбуле действует первый совместный телевизионный канал тюркоязычных стран «Турецкое музыкальное объединение» (ТМО). 28 января в Совете печати Азербайджана состоялась встреча с создателем данного Объединения, известным журналистом Наимом ...
Встреча с Александром Хакимовым
В Российском Информационно-культурном центре (РИКЦ) прошла встреча с известным писателем-фантастом Александром Хакимовым. Об этом сообщили в пресс-службе РИКЦ. В мероприятии приняли участие известные литераторы, музыканты, общественные деятели и представители общественности. ...
Издана книга «Палеография Азербайджана»
В издательстве «Элм» вышла в свет книга доктора филологических наук Мамеда Адилова «Палеография Азербайджана», посвященная истории письменности и рукописных изданий. Книгу выпустил Институт рукописей имени Мухаммеда Физули Национальной Академии наук ...
Скончался писатель Сабир Азери
28 января скончался известный азербайджанский писатель, член Союза Писателей Азербайджана Сабир Азери. Писатель, перенесший две недели назад инфаркт, в тяжелом состоянии был госпитализирован в больницу Нефтяников, где он и умер. ...
Азербайджан на Международной книжной ярмарке в Минске
С 10 по 14 февраля в Минске (Беларусь) состоится ХYII Международная книжная ярмарка. Для того, чтоб представить Азербайджан на ярмарке, Министерство культуры и туризма арендует стенд. На выставке будут представлены ...
Вышел в свет второй том каталога турецких рукописей
В издательстве «Нурлан» вышел в свет второй том каталога турецких рукописей, которые хранятся в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули Национальной академии наук Азербайджана. Об этом сообщили в Институте. В этом ...
Состоится презентация книги «Кара Караев: воспоминания учеников»
5 февраля в Союзе композиторов Азербайджана состоится мероприятие, приуроченное ко дню рождения всемирно известного азербайджанского композитора Кара Караева. Об этом сообщил пресс-секретарь Союза композиторов Ильтифат Гаджиханоглу. В связи с этим ...
Состоялась презентация «Антологии азербайджанской поэзии»
27 января в клубе «Натаван» Союза писателей Азербайджана состоялась презентация книги доктора филологических наук, профессора Гасана Гулиева «Антология азербайджанской поэзии». Презентацию открыл председатель СПА Анар, который дал информацию о данном ...
Диск 8-й симфонии, посвященной Гейдару Алиеву, был представлен ТЮРКСОЙ
Народный артист Азербайджана, композитор Ариф Меликов, прибывший в Анкару по приглашению Главного управления оперы и балета Министерства культуры и туризма Турции, на проведенной в головном офисе ТЮРКСОЙ встрече вручил заместителю ...
Президент подписал распоряжение о проведении 70-тилетия Вагифа Мустафазаде
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о проведении юбилея выдающегося азербайджанского пианиста и композитора Вагифа Мустафазаде. Согласно распоряжению Министерству культуры и туризма поручено с учетом предложений Союза композиторов Азербайджана подготовить ...