Milli tezliklərdə yalnız yerli teleradio yayımçıları fəaliyyət göstərə bilərNoyabrın 26-da Milli Teleradioyayım Şurasının sədri Nuşirəvan Məhərrəmli Norveçin Azərbaycandakı səfiri Yon Ramberqlə görüşüb. Day.az saytına Şuradan daxil olan məlumata əsasən, görüş zamanı Azərbaycanda xarici teleradio yayımçılarının fəaliyyət məsələsi müzakirə olunub.
Somalidə iki avropalı jurnalist oğurlanıbÇərşənbə günü AFP agentliyi Somalidə silahlılar tərəfindən ispan və fransız jurnalistlərinin girov götürüldüyünü xəbər verib. Hadisə Somalinin şimal-şərqində özünü dövlət elan etmiş Puntlendin Bossaso iqtisadi mərkəzində baş verib. Jurnalistlərin oğurlanması haqqında AFP agentliyinə Puntlend prezidentinin müşaviri bunları deyib:
MTV Obamanın inaqurasiyası şərəfinə bayram təşkil edəcəkMTV musiqi telekanalı ServiceNation ictimai hərəkatla birgə yanvarın 20-də Vaşinqtonda ABŞ prezidenti seçilmiş Barak Obamanın şərəfinə bayram balı təşkil edəcək. Bu haqda məlumat telekanalın saytında yerləşdirilib.
Konqoda BMT radiostansiyasının əməkdaşı öldürülübKonqo Demokratik Respublikasında BMT-nin «Okapi» radiostansiyasının əməkdaşı qətlə yetirilib. Məlumatı çərşənbə axşamı Associated Press agentliyi yayıb.
YNH iştirakçıları Krasnodar telekanalının reportyorlarını döyüblər«İnterfaks» agentliyi bazar ertəsi axşam Krasnodarda yol-nəqliyyat hadisəsi iştirakçıları və onların tanışlarının qəza yerinə gəlmiş «Krasnodar-plyus» telekanalının çəkiliş qrupuna hücum etdiklərini bildirir.
Almaniyada «Hizbullah»ın telekanalına qadağa qoyublarAlmaniya Daxili İşlər Nazirliyinin qərarı ilə ölkə ərazisində «Hizbullah» təşkilatına məxsus «Əl-Manar» telekanalının yayımına qadağa qoyublar. Məlumatı Associated Press agentliyi yayıb.
Çin jurnalistini kommunist partiyasına qarşı çıxışlarına görə azadlıqdan məhrum ediblərDövlət quruluşunu pozmaq cəhdində təqsirləndirilən Çin yazıçısı və jurnalist Çen Daotzyun üç il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdir. AP xəbər verir ki, məhkəmə jurnalistin günahının sübutu kimi təqdim olunan üç məqaləsində kommunist partiyasına qarşı fikirlər aşkar edib.
Associated Press ixtisarlar edəcəkDünyanın ən iri informasiya agetliklərindən biri olan Associated Press dünya maliyyə böhranı şəraitində xərcləri azaltmaq üçün 2009-cu ildə işçi qüvvəsini 10% ixtisar edəcək. Məlumatı AP-nın mənbələrinə istinadən Reuters yayıb.
Jurnalistlər azad olunacaqHər halda belə bir nəticəyə Azərbaycan prezidenti ilə görüşündən sonra ABŞ dövlət katibinin köməkçisi Devid Kramer gəlib. Jurnalistlərlə söhbətində Kramer deyib ki, prezident İlham Əliyevlə görüş zamanı onun nəzərinə həbsdə olan jurnalistlərlə bağlı Birləşmiş Ştatların narahatlığı çatdırılıb. Diplomat «Məndə belə bir təsəvvür yaranıb ki, Azərbaycan prezidenti bu ilin sonunda həbs edilmiş jurnalistlərin məsələsini müsbət həll edəcək», - deyə bildirib. D.Kramer jurnalistlərə qarşı zorakılıq hallarına son qoyulmasının vacibliyini vurğulayıb.
«Azadlıq» qəzeti baş redaktorunun vəkili ilə görüşünə qadağa qoyulubBakı Apelyasiya Məhkəməsində Nəsimi rayon məhkəməsinin qərarına dair vəkil Elçin Sadıqovun şikayəti araşdırılıb. Bunu Reportyorların Azadlığı və Təhlükəsizliyi İnstituna istinadən Day.az saytı xəbər verir.
Məhkəmə Politkovskayanın qətli ilə bağlı məhkəmə üçün andlıları seçibMoskva dairə hərbi məhkəməsi «Novaya qazeta»nın icmalçısı Anna Politkovskayanın qətli ilə bağlı cinayət işini araşdırmaq üçün andlılar kollegiyasını formalaşdırıb. RİA Novosti kollegiyaya 12 əsas və 8 ehtiyat iclasçısının daxil edildiyini bildirir.
Eynulla Fətullayev xarici işlər nazirini məhkəməyə verib«Gündəlik Azərbaycan» qəzetinin azadlıqdan məhrum edilmiş baş redaktoru Azərbaycan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovu məhkəməyə verib. Day.Az Reportyorların Azadlığı və Təhlükəsizliyi İnstitutuna istinadən məlumatın vəkil İsaxan Aşurovdan gəldiyini bildirir.
Prezident Obamanın ilk televiziya müsahibəsini 24,5 milyon tamaşaçı izləyibABŞ dövlətinin yeni seçilmiş prezidenti Barak Obamanın ilk televiziya müsahibəsini 24.5 milyon tamaşaçı izləyib. Məlumatı bazar ertəsi Nielsen Media Research şirkətinə istinadən Reuters agentliyi yayıb.
Sudanda 70-ə yaxın jurnalist həbs olunubSudan polisi Xartumda ölkədəki senzuraya qarşı etiraz edən 70-ə yaxın jurnalisti həbs edib. Şahidlərin sözlərinə görə, bazar ertəsi səhər yüzlərlə jurnalist Sudan parlamentinin binası qarşısında senzuranın gücləndirilməsinə qarşı etiraz aksiyası keçirib. Bundan əlavə reportyorlar hakimiyyəti ölkənin şimalında gedən vətəndaş müharibəsini dayandırmağa çağırıb.
Filippində tanınmış jurnalist qətlə yetirilibAssociated Press agentliyinin noyabrın 17-də yaydığı məlumatda deyilir ki, Filippində tanınmış müxalifət jurnalisti qətlə yetirilib. Polisin məlumatına görə, Cinquq cənub şəhərində cinayətkar bir neçə dəfə radioaparıcı aresio Padriqaoya atış açıb və sonra motosikletlə aradan çıxıb. Jurnalist isə hadisə yerində həlak olub.

In Somali militants kidnapped two journalists - a Spaniard and a French man, AFP informs on Wednesday, 26 November. The incident took place in Bossaso city that is an economic center of Puntlend - a self-recognized state in north-east of Somali. Puntlend president’s counselor informed the agency on the kidnapping. |
On 26 November the NTVRC chair person Nushiravan Maharramli met with the Norwegian ambassador to Azerbaijan Ion Ramberg, www.day.az informs, referring to the council. According to the information, at the meeting they discussed activity of foreign TV and radio broadcasters in Azerbaijan. |
On 20 January Music TV together with the public movement SeviceNation is giving a festive ball in Washington in honor of the USA president Barak Obama’s assuming the office, said on the channel’s web site. |
In the Democratic Republic of Congo a journalist collaborating for the UNO radio station “Okapi” was killed, AP informs on Tuesday. |
In Krasnodar on Monday evening participants of a road accident and their familiars attacked a surveying group of “Krasnodar-plus” TV channel that arrived at the place, “Interfax” informs. |
One of the largest world news agencies Associated Press in 2009 is going to reduce the staff to 10% in order to decrease expenses in conditions of the world financial crises, Reuters informs referring to AP sources. |
Chinese writer and journalist Chen Daotsun was sentenced to three years in custody on accusation of an attempt to undermine a state regime. Court found attacks on the Communist Party in all three articles by Chen Daotsun presented as proofs of the journalist’s guiltiness, AP informs. |
The Internal Ministry of Germany bans Al-Manar TV owned by extremist grouping Hezbollah in the territory of the country, AP informs. |
The Baku Court of Appeal has considered a complaint lodged by lawyer Elchin Sadigov against decision made by the Nasimi district court of Baku city, www.day.az informs referring to the Reporters’ Freedom and Safety Institute. |
At least, such a conclusion was made up by the US Deputy Secretary of State after meeting with the president of Azerbaijan. In a talk with journalists D. Kramer noted that during the meeting with the president Ilham Aliyev, the latter was informed about concerns of the USA on the convicted journalists. “I have an impression that the president of Azerbaijan is going to positively solve the issue of the arrested journalists in this year end”, diplomat specified. He also stressed the necessity to quitting acts of force applied against journalists. |
Moscow district military tribunal forms a jury board to consider the criminal case on murder of observer of “Novaya gazeta” Anna Politkovskaya. 12 main and 8 people in reserve are in the jury, RIA Novosti informs. |
In the Philippines a well known opposition radio journalist was killed, Associated Press informs on Monday, 17 November. |
Sudanese police arrested about 70 journalists protesting in Khartum against censorship in the country, AFP informs on Monday, 17 November. As eye-witnesses said, on Monday morning hundreds of journalist held a protest action against censorship toughening near the building of Sudanese parliament. The reporters also called authorities to stop the civil war in the north of the country. |
TV interview of Barak Obama in a new capacity of elected President of the USA was watched by 24,5 mln TV viewers, Reuters informs on Monday, referring to data of the Nielsen Media Research. |
Convicted chief editor of “Gundalik Azerbaijan” newspaper has lodged a suit against the Foreign Affairs Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov, www.day.az informs referring to the Reporters’ Freedom and Safety Institute, quoting lawyer Isakhan Ashurov. |